1500 HP gücündeki Akıncı B TİHA birinci sefer havalandı

Bayraktar TB2 üzere insansız hava araçlarına nazaran daha büyük boyutları ile dikkat çeken ve insansız savaş uçaklarına geçişte orta model olarak kabul edilen Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) artık de daha yüksek motor gücüne sahip B modeliyle havalandı.

Geçen sene Türk Silahlı Kuvvetleri’ne temsil edilen Akıncı’nın birinci modeli olan Akıncı A’da 2 adet 450 HP olmak üzere toplam 900 HP gücünde motor bulunuyordu. Şu ana kadar TSK envanterine 6 adet Akıncı A versiyonu girdi.

Birinci defa havalanan Akıncı B’de ise 2 adet 750 HP olmak üzere toplam 1500 HP motor gücü bulunuyor.  Artan motor gücü sayesinde muharebe kabiliyeti kabiliyeti artıyor. Çorlu’da bulunan Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde 1 saat 16 dakikalık test uçuşu yapıldı. Bu test uçuşu sayesinde aerodinamik parametre tanımlama testleri muvaffakiyetle tamamlandı.

Bayraktar AKINCI B’nin birinci uçuş testini yöneten Baykar Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar, “AKINCI B toplamda 1500 beygir gücüne sahip daha güçlü bir versiyon. Gökyüzüyle buluşan AKINCI B test hareketlerini muvaffakiyetle tamamlayarak birinci uçuşunu gerçekleştirdi. Vatanımıza, milletimize güzel ve uğurlu olsun” dedi.

Akıncı C versiyonu geliyor

Akıncı’nın en güçlü versiyonu olacak Akıncı C versiyonu için hazırlıklar başladı. Akıncı C, 2 adet 950 HP olmak üzere toplam 1900 HP motor gücüne sahip olacak.

İki ülkeyle muahede sağlandı

Bayraktar TB2’nin Suriye, Libya, Irak, Azerbaycan ve Ukrayna’da gösterdiği tesirli performans sayesinde Akıncı TİHA’ya ilgi arttı. Şu ana kadar iki ülke ile Akıncı TİHA için ihracat kontratı imzalandı. Bu ülkelerin isimleri açıklanmadı. Teslimatlar 2023 yılından itibaren periyodik olarak yapılacak.

Baykar, 2021 yılında 664 milyon dolarlık İHA ihracatı gerçekleştirdi. Geçen yılki gelirlerinin yüzde 80’den fazlasını ihracattan elde etti.

Bayraktar TB2, Rus BUK hava savunma sistemini imha etti

3 gün evvel eklendi

Akıncı TİHA özellikleri

Akıncı TİHA, dev boyutları, 6 ton kalkış tartısı ve 1,5 ton yararlı yük taşıma kapasitesiyle öne çıkıyor. Kendine has bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı platformu, tam otomatik uçuş denetim ve 3 yedekli otopilot sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği sağlıyor.

Yararlı yük kapasitesi sayesinde taşıdığı ulusal mühimmatlarla misyon icra edebilen Bayraktar AKINCI, seyir füzesi atabilme yeteneği ile büyük bir güç çarpanı olacak. Bayraktar AKINCI TİHA, TÜBİTAK/SAGE ve Roketsan tarafından üretilen ulusal mühimmatlar MAM-T, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, NEB, SOM füzelerini kullanabilecek.

Baykar tarafından ulusal ve özgün tasarım, yazılım, aviyonikler ve mekanikler ile geliştirilen robot uçak AKINCI’da 100’e yakın bilgisayar sistemi vazife yapıyor. Bünyesinde EO/IR kamera, ASELSAN tarafından ulusal olarak geliştirilen AESA radarı, Görüş Sınırı Ötesi (uydu) ilişki ve elektronik dayanak sistemleri üzere kritik yükler taşıyacak olan hava aracı, gelişmiş yapay zekâ özelliklerine de sahip olacak. Bulundurduğu yapay zekâ bilgisayarları vasıtasıyla sensörlerden ve uçak üzerinde bulunan kameralardan aldığı dataları kaydederek bilgi toplayabiliyor. Hiçbir dış sensöre yahut Global Konumlama Sistemi’ne muhtaçlık duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan bu yapay zekâ sistemi, coğrafik bilgileri kullanarak çevresel farkındalık sağlıyor. Gelişmiş yapay zekâ sistemi elde ettiği bilgileri işleyerek karar verme özelliğine sahip. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara gayelerini tespit edebilecek olan yapay zekâ sistemi, Bayraktar AKINCI’nın daha faal kullanılmasını da sağlayacak.

Ulusal olarak geliştirilen AESA radarı sayesinde yüksek durumsal farkındalık ile misyon icra edebilecek olan Bayraktar AKINCI TİHA, taşıyacağı yerli hava-hava mühimmatları ile savaş uçakları F-16’ların icra ettiği birtakım vazifeleri de gerçekleştirecek. Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile elektro optik sistemlerin imaj almakta zorlandığı makus hava şartlarında dahi imaj alarak kullanıcıya aktarabilecek. Meteoroloji radarı ve çok hedefli hava radarını bünyesinde barındıracak olan hava aracı platformu bu kabiliyetleriyle sınıfında başkan olacak.

Akıncı TİHA’nın TSK’ya birinci teslimatı 29 Ağustos 2021’de yapıldı. Akıncı TİHA, faal olarak operasyonel vazifelerde kullanılıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Akıncı B TİHA birinci defa havalandı! Akıncı TİHA özellikleri neler?

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.