1915 Çanakkale Köprüsü’nde son durum ne? Geçiş fiyatı, açılış tarihi ve dahası

Temeli 18 Mart 2017’de atılan ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nde sona yaklaşıldı. Açılışa sayılı günler kala köprüde son çalışmalar yapılıyor. Biz de bu kapsamda 1915 Çanakkale Köprüsü ile ayrıntıları derledik.

Çanakkale Köprüsü geçiş fiyatı ne kadar?

1915 Çanakkale Köprüsü geçiş fiyatı bundan 4 ay evvel 15 euro olarak açıklanmıştı. Açıklandığı periyodun kuruyla 152 lira civarına denk geliyordu. Günümüzde ise 232 TL’ye karşılık geliyor. Öte yandan, gelen son bilgiye nazaran bakanlık geçiş fiyatı üzerinde yeni bir çalışma yapıyor. Buna nazaran geçiş fiyatı 15 euro’dan daha az olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü ne vakit açılacak?

Köprünün üretimini üstlenen Limak Holding’in İdare Heyeti Lideri Ebru Özdemir, kısa müddet evvel verdiği bir röportajda köprünün 10 gün içinde tamamlanacağını ve 26 Şubat’ta açılmak için hazırlıkların yapıldığını belirtti. Resmi açılış merasiminin ise Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü olan 18 Mart 2022’de yapılması bekleniyor.

“Kış lastiği devlet eliyle teşvik edilmeli”

1 gün evvel eklendi

Çanakkale Boğaz Köprüsü nerede?

Çanakkale Köprüsü, isminden da anlaşılacağı üzere Çanakkale Boğazı’nın Asya ve Avrupa yakasını bağlayacak. Çanakkale Köprüsü güzergahı için tam pozisyon vermek gerekirse, köprünün Asya yakasındaki ayağı Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkii, Avrupa yakasındaki ayağı ise Gelibolu ilçesinin Sütlüce mevkiine denk geliyor. Buradaki linkten köprünün pozisyonunu Google Haritalar üzerinden görebilirsiniz.

1915 Çanakkale Köprüsü maliyeti ne kadar?

Limak Holding İdare Şurası Lideri Ebru Özdemir, bu hususta yeni bir açıklamada bulundu. Özdemir, “Maliyeti 3 milyar euro olacaktı. Bu sayı 3,1 milyar euroyu geçecek. Bunun 2,2 milyarı kredi, ortaklar olarak başlangıçta 900 milyon euro koyduk. Fakat şu anda ek 300 milyon euro maliyet oluştu. Bunu 4 ortak olarak ödeyeceğiz. Şunu da söyleyeyim, kim olursa olsun, bu otoyolu ve köprüyü 3,1 milyar eurodan daha aşağıya yapamazdı. Bu kadar iddialıyım.” dedi.

Çanakkale 1915 Köprüsü uzunluğu kaç km?

Köprünün uzunluğu 4,5 kilometre. 2×3 olmak üzere toplam 6 şerit bulunuyor. İki ayak ortası uzunluk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına atıfla 2023 metre. Köprünün kule uzunluğu 318 metre lakin Seyit Onbaşı’nın anısına üstleri top mermisi halinde yapılacağı için 334 metreye kadar çıkacak.

Verilen bilgiye nazaran projede 177 bin ton çelik kullanılmış. Bunun 128 bin arabanın üretimi için kullanılan çelik ölçüsüne denk olduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra 227 bin ton da beton kullanılmış.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • 1915 Çanakkale Köprüsü ne vakit açılacak, geçiş fiyatı ne kadar?

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.