25 milyon TB data minicik bir elmas katmana yüklendi

Bilgisayar dünyasında yavaş da olsa üreticiler yenilikler geliştirerek kullanıcılara daha verimli bir ortam sunmak için çalışıyor. Bununla birlikte kuantum fiziği çok daha süratli ilerliyor ve şaşırtan sonuçlar elde ediliyor. 

Avuç içi boyutlara 25 milyon TB bilgi

Japon araştırmacılar 5cm çapındaki bir elmas plakaya tam 25 exabyte ya da 25 milyon TB data sığdırmayı başardı. Bu sayı Steam kütüphanesinin tam 6250 kere eksiksiz kaydedilmesine eşit. 

DDR5 belleklerde rekor

2 gün evvel eklendi

Elbette bilgisayarımıza takarak kullanabileceğimiz bir depolama ünitesinden bahsetmiyoruz. Araştırmacılar birler ve sıfırları tıpkı anda verebilen bir kubiti yerleştirebilmek için elmaslardaki kusurlardan faydalanıyor. 

Bu kusurlar karbon atomunun yerini almış iki yan yana nitrojen atomu barındırıyor ve bir elektronun muhakkak dönüş hareketini okuma imkânı veriyor. Bu da kuantum bilgisayarlar için hayati kıymet taşıyor. 

Araştırmacılar bu nitrojen yapısını depolama olarak kullanabilmek için süreklilik arz eden bir tedarik tahlili geliştirmiş. Bu sayede 55mm ölçüsünde elmas plakalar elde edilmiş. Bugüne kadar ticari olarak kullanılabilen elmas ölçüsü 4mm kare idi. Bunlara Kenzan Elması ismi verilmiş. Araştırmacılar Kenzan Elması’nın en erken 2023 yılında kuantum bilgisayarlarda kullanılabileceğini belirtiyor. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • HDD / SSD Haberleri
  • Elmas katmanda 25 milyon TB bilgi

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.