40 milyon çekirdekli Çin muhteşem bilgisayarı gündemde

Uzun bir müddettir en yeterli muhteşem bilgisayarlar listesinin bir numarası Fujitsu Riken merkezinde bulunan Fugaku. 7.6 milyon çekirdekli bu canavar 442 bin TLOPS performans kıymetine ulaşabiliyor. Yakın periyotta geçilmesi bira güç üzere görünen Fugaku’ya Çinli bir rakip gelebilir. 

40 milyon çekirdekli üstün bilgisayar

Gordon Bell mükafatlarına layık görülen ve çok etkileşimli kuantum bileşenleri araştıran bir küme Çinli araştırmacının yayınladığı raporda 40 milyon çekirdekli bir üstün bilgisayardan bahsediliyor. Şimdi bu sistemin TOP 500 listesinde ismi geçmiyor. 

Çin’den dev yonga atılımı

8 sa. evvel eklendi

Çin’in dördüncü sırada yer alan Sunway TaihuLight harika bilgisayar toplam 10 milyon çekirdek barındıran SW26010 işlemci kümesini kullanıyor. 93 bin TFLOPS performans bedeline sahip. Yeni üstün bilgisayarda ise SW26010 Pro işlemci kümesi yer alıyor. 

Her SW26010 Pro kümesinde 384 çekirdek olduğu belirtiliyor. 64 süreç kümesinin olduğu ögelerden 8 tanesi bir ağ ile birbirine bağlanıyor. Böylelikle 104 bin işlemcide 40 milyon civarı çekirdek bir ortaya getirilmiş oluyor. 

Bu yeni sistemin performans kıymeti hakkında bilgi verilmemiş fakat Sunway TaihuLight’a fark atacağı açık. En yeterliler listesinde girdiğinde Fugaku’nun akabinde ikinci sıraya yerleşmesi sürpriz olmayacaktır. Şimdilik bu ne vakit gerçekleşecek bilinmiyor.
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Kasa Haberleri
  • Çin’den 40 milyon çekirdekli üstün bilgisayar

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.