46 inçlik dokuma ekran geliştirildi: Perde olarak da kullanılabilir

Akıllı dokumaların geliştirilmesi belli açılardan güç olduğu için ekseriyetle boyut ve kapsam açısından sınırlılar. Yeni geliştirilen bir akıllı dokuma bu zorlukları aşmış üzere görünüyor. Bir araştırma grubu, mevcut endüstriyel üretim süreçleri kullanılarak yapılabilecek faal elektronik, algılama, güç ve fotonik fonksiyonların birleştirildiği 46 inç büyüklüğünde büsbütün dokuma akıllı dokumacılık ekran geliştirdi.

Sürdürülebilir materyallerden üretilmesi amaçlanıyor

Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının liderliğindeki bir takım, akıllı dokumalarda yeni bir periyot başlatabilecek, birçok alana uyarlanabilecek, daha evvel geliştirilen akıllı dokumalara nazaran daha kolay üretilebilecek bir eser geliştirdiler.

Teknolojiyi dokuma ile uyumlu hale getirmek için araştırmacılar, her bir fiber bileşeni dokuma üretim ekipmanlarında kullanılabilecekleri biçimde, gereğince esnemeye dayanabilecek gereçlerle kapladılar.

Geliştirilen eser bir ekran olarak çalışabiliyor, çeşitli girdileri izleyebiliyor yahut daha sonra kullanmak üzere güç depolayabiliyor. Ayrıyeten radyo frekansı sinyallerini, dokunmayı, ışığı ve sıcaklığı algılayabiliyor. Birebir vakitte sarılabiliyor olması sayesinde ticari dokumacılık üretim teknikleri kullanılarak yapıldığı için, bu halde büyük işlevsel rulolar yapılabilmesine imkan tanıyor.

Araştırma grubu, geliştirdikleri eserin birebir vakitte TV olan perdeler, güç toplayan halılar ve etkileşimli, kendi kendine çalışan giysiler ve kumaşlar üzere birçok alanda kullanılabileceğini belirtiyor.

Çelikten daha güçlü 2D polimer gereç geliştirildi

1 hf. evvel eklendi

Araştırmanın baş araştırmacısı Luigi Occhipinti: “Fiber tabanlı elektronik, fotonik, algılama ve güç fonksiyonlarını entegre ederek yesyeni bir akıllı aygıt ve sistem sınıfı elde edebiliriz. Dokuma üretiminin tüm potansiyelini açığa çıkararak, günlük objelere ve öbür birçok kesim uygulamasına problemsiz bir biçimde entegre olan akıllı ve güçten bağımsız Objelerin İnterneti(IoT) aygıtlarını yakında görebiliriz.” sözlerinde bulundu.

Grup, bir sonraki adım olarak mevcut geliştirdikleri akıllı dokuma eserin sürdürülebilir materyallerden yapmanın yollarını araştıracak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Büsbütün dokuma akıllı ekran geliştirildi: 46 inç büyüklüğünde

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.