48 çekirdekli Intel Sapphire Rapids etkileyici sonuçlar alıyor

AMD’nin sunucu tarafındaki yükselen performansını kesmek için Intel’in değerli yatırımlar yaptığı Sapphire Rapids sunucu mimarisi birinci testlerden ümit verici sonuçlarla ayrılıyor.

Intel Sapphire Rapids neler sunacak?

Intel’in sunucu tarafında birinci sefer çiplet dediğimiz çoklu yonga mimarisine geçecek olan Sapphire Rapids 10nm sürecinde üretilecek. Modüller EMIB iç ilişki teknolojisi ile birbirine bağlanacak.

Intel’den sürpriz taşınabilir aygıt atılımı

17 sa. evvel eklendi

Alder Lake ile tıpkı Golden Cove çekirdek mimarisini kullanacak olan Sapphire Rapids biraz daha sunuculara yönelik olarak optimize edilmiş. AVX-512 teknolojisine FP16 eklenmesi, gelişmiş Matrix uzantılarının birinci kere kullanılması üzere yenilikler barındırıyor.

Tam Sapphire Rapids paketi 4 adet modül, 8 kanal DDR5 bellek, opsiyonel HBM bellek, 100MB üzeri toplam ön bellek, 56 yahut 80 çekirdeğe kadar ölçeklendirebilme halinde özellikler sunacak.

48 çekirdekli bir mühendislik örneği Intel Xeon Platinum 8380 (Ice Lake-SP) ve AMD EPYC 7773X Milan-X işlemcisi ile testlere sokulmuş. Skorlar evvelki Xeon işlemcilere nazaran epeyce uygunken makul senaryolarda da EPYC işlemcileri geçiyor. Sapphire Rapids mimarisinin bilhassa düşük bellek gecikmesi ile dikkat çekiyor.

Yıl içerisinde piyasaya sürülecek olan Sapphire Rapids iş istasyonları için de optimize ediliyor. 28 yahut 36 çekirdeğe kadar ölçeklendirme, 5GHz sürat düzeyi, 400W düzeyine kadar TDP formunda savlar mevcut.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • 48 çekirdekli Intel Sapphire Rapids etkileyici sonuçlar alıyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.