5300 yıllık kafatası, bilinen en eski kulak ameliyatına dair izler taşıyor

Bir küme arkeolog, 2018 yılında bir mezardan yaklaşık 5300 yıl öncesine ilişkin bir kafatası çıkardılar. Kafatası üzerinde araştırma yapan bilim insanları, bir insan üzerinde gerçekleştirilen en eski kulak ameliyatına ilişkin olduğu düşünülen izler buldular.

5300 yıllık kulak ameliyatı

İspanya’nın Burgos kentindeki El Pendón Dolmen‘inde yer alan bir hafriyat alanında çalışma yapan arkeologlar, bir kafatası buldur. Yapılan incelemeler sonucunda kafatasının vefat ettiği sırada 65 yahut üstü yaşa sahip olduğu keşfedilen bir bayana ilişkin olduğunu varsayım ediliyor.

Valladolid Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2018 yılında bulunan bu kafatası üzerinde çalışma yürüttüler ve orta kulak enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan ilkel bir cerrahi prosedürün belirtileri olduğunu düşündükleri izler gözlemlediler. Araştırma takımı, kulak kanalındaki artan basıncı hafifletmeye çalışmak için başın iki yanına da delik açıldığını öne sürüyor. Kemiklerdeki gelişime bakıldığında bayanın geçirdiği ameliyattan sonra hayatına devam edebildiği belirtiliyor.

Hafriyat alanında yapılan incelemelerde ayrıyeten birkaç defa yüksek sıcaklıklarla ısıtılmış ve üzerinde bir kesme sürecinden kalma olduğu düşünülen izler yer alan bir çakmaktaşı bıçak bulundu. Grup, bunun dağlama yahut cerrahi alet olarak kullanılmış olabileceğini söyledi.

UV hassas sensör, geliştirilirken kalamardan ilham alındı

15 sa. evvel eklendi

Yaklaşık 5300 yıllık kafatasının o devirdeki cerrahi müdahalelere dair ortaya çıkardığı bilgilerin uzun yıllar boyunca kullanılan tekniklerle misal olduğu belirtiliyor. Hafriyat alanında yaklaşık 100 bireye ilişkin kalıntılar bulundu ve bunlar üzerindeki araştırmalar devam ediyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • 5300 yıllık kafatasında en eski kulak ameliyatına dair izler var

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.