AB, tamirat hakkı teklifini onayladı: Elektronik aygıtların 2 yıllık garanti müddeti uzayabilir

Avrupa Birliği Parlamentosu’nun 7 Mart tarihli gündeminde, 2020’den bu yana üzerinde çalışılan tamir hakkı taslağı görüşüldü. Kullanıcıların elektronik aygıtları kendi başlarına tamir etmesini kolaylaştırmayı amaçlayan taslak, 509 evet oyuyla parlamentodan geçti ve yasalaşma yoluna girdi.

Kamuoyunun hususla ilgili görüşlerine yer verilen taslakta; AB vatandaşlarının %79’unun cihazların tamir edilebilirliğinin kolaylaştırılmasını, vatandaşların %77’sinin de cihazlarını değiştirmek yerine onarmayı tercih ettiği vurgulanıyor. Bu sebeple üreticilerin daha uzun ömürlü ve tamiri kolay ürünler tasarlaması gerektiğinin altı çiziliyor.

Teklif ayrıyeten, kullanıcıların rastgele bir elektronik aygıtı tamir edebilmek için yedek parça ve tamirat kılavuzlarına erişim sağlama noktasındaki ihtiyaçlarının da altını çiziyor.

Aktüel olmayan Android uygulamaları Play Store’dan kaldırıyor

3 sa. evvel eklendi

Kimi eserlerin garanti mühleti uzatılabilir

Tüm bunlara ek olarak, bazı eser kategorileri için iki yıllık garanti süresinin uzatılmasına ilişkin bir gereklilik de taslağa eklenmiş durumda. Parlamento üyesi Marcel Kolaja verdiği bir demeçte, “Daha uzun garanti sürelerinin tüketicileri, ürünleri değiştirmek yerine onarıma teşvik edeceğine inanıyoruz.” dedi.

Her şey yolunda giderse taslak 2022’nin üçüncü çeyreğinde mevzuat olarak tekrar parlemantoya gelebilir. Lakin taslağın yasalaşması biraz daha vakit alacaktır.

Yapılacak değişiklikler Türkiye’de de geçerli olabilir

Avrupa Birliği mevzuatı ile ahenk sağlama emeliyle gözetilen çalışmalarda, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da çeşitli değişiklikler yapılmış ve AB mevzuatlarına ahenk sağlanmıştı. Hasebiyle tamirat hakkı teklifi konusunda AB parlemantosundan çıkacak bir kararın Türkiye’de de uygulanması kuvvetle mümkün.

Üreticilerden self servis programları

Apple, Samsung ve Google üzere kimi teknoloji devleri self servis tamir programlarını duyurmuştu. Fakat şu an için bu programlar efektif bir biçimde kullanılmıyor. Görünen o ki ilerleyen periyotta birçok marka self servis tamirat programlarını duyuracak. Böylelikle tüketiciler belirli başlı arızaları, markaların sağladığı yedek modül ve tamirat kılavuzlarıyla kendi başlarına giderebilecek. 

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Elektronik aygıtların garanti müddeti uzayabilir

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.