ABD birinci ticari beyin çipi testlerini başlattı

Synchron tarafından geliştirilen birinci ticari Beyin-Bilgisayar Arayüzü (BCI) sistemi Stentrode’un klinik testleri Amerika Birleşik Devletleri’nde başladı. Denemeler başarılı olursa, sistem her yerde kullanılabilecek, lakin öncelikle felçli hastalar için tasarlandığı belirtiliyor.

Teknoloji devleri şifresiz oturum açma periyodunu başlatıyor

9 sa. evvel eklendi

Stentrode sisteminin birinci etapta, güvenliğinin yanı sıra dijital aygıtlarla ellerin yardımı olmadan faal bir halde çalışma yeteneğini kanıtlaması bekleniyor. Çünkü geliştirilen bu Beyin-Bilgisayar Arayüzü sistemleri, engellilerin dış dünya ile irtibat kurmasını kolaylaştırabilir. Resmi sayılara nazaran, sadece Amerika Birleşik Devletleri‘nde bu cins sistemlerin 5 milyon potansiyel kullanıcısı var.

Sistemi geliştiren şirket olan Synchron şimdiden, Elon Musk‘ın daha fazla finansmana sahip olan lakin şimdi kadrosu tam olarak oluşturamamış rakibi Neuralink‘in önünde. Geçen yıl Neuralink 205 milyon dolar, Synchron ise yalnızca 70 milyon dolar toplayabilmişti.

Felçli hastalara hayat verecek

İmplante edildiğinde, Stentrode elektrotları kan damarlarından beyne geçiyor (Neuralink direkt kafatasına implante ediliyor) ve sistem beyin aktivitesini elektrik sinyallerine dönüştürerek hastaların metin iletilerini, e-postaları işlemesine ve çevrimiçi alışveriş yapmasına imkan tanıyor. Nispeten kolay vazifeler.

Şimdiye kadar, bu cins projeler sırf kısa müddetli laboratuvar deneyleri için müsaade alabilmişti. Fakat yeni test serisi başarılı olursa, program hastaların uzun vadede beyin-bilgisayar sistemini kullanmalarına müsaade verecek halde genişletilecek. Stentrode sisteminin önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya çıkması mümkün görünüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • ABD birinci ticari beyin çipi testlerini başlattı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.