ABD Donanması birinci sefer büsbütün elektrikli lazer kullanarak bir İHA düşürdü

ABD Donanması, yaptığı bir açıklamayla birinci defa büsbütün elektrikli, yüksek güçlü bir lazer silahı kullanarak ses altı bir seyir füzesini temsil eden bir maksadı vurarak düşürdüğünü duyurdu. Katmanlı Lazer Savunması (LLD) olarak bilinen sistem, bu yıl Şubat ayında gerçekleştirilen testlerden başarılı olarak geçti.

‘Lazer sistemler, teoride sınırsız mühimmat kaynağı’

Lockheed Martin şirketi tarafından geliştirilen LLD, White Sands Füze Menzilindeki Yüksek Güçlü Lazer Sistemleri Testi kapsamında lazer ışınıyla havadaki bir kırmızı insansız hava aracının motorunu etkisiz hale getirdi. Devre dışı kalan insansız hava aracı bir paraşütle yere indirildi. Gerçekleştirilen testlerde dört pervaneli drone’lar, sabit kanatlı hava araçları ve ses altı seyir füzeleri üzere çeşitli tehdit senaryolarında sistem başarılı sonuçlar sergiledi.

İnsansız hava sistemlerine ve süratli akın botlarına karşı kullanılabilecek LLD, yüksek çözünürlüklü teleskopu aracılığıyla izleme ve tanımlama yetenekleri de sunacak.

LLD, katı halli olması ve çeşitli elementlerle katkılı cam optik fiber bobinlerinden oluşmasıyla kimyasallarla güçlendirilen daha evvelki lazer silahlardan ayrılıyor. Bir ortaya getirilebilir bobin yapısıyla sistem, üretilen lazerleri tek ve güçlü bir ışın halinde birleştirebiliyor.

Ayrıyeten lazer silahlar, gemilerde bulunan klâsik itici gazlara yahut barut bazlı mühimmatlara bağımlı olmadığından bu onları daha inançlı ve güç mevcut olduğu sürece teorik olarak sınırsız bir mühimmat kaynağı haline getiriyor.

Uyduları 10 dakikada yörüngeye ulaştıracak sistem geliştirildi

1 gün evvel eklendi

Donanma, direkt olarak LLD’yi kullanmayacaklarını fakat sistemi daha genişletilmiş gayretlerin bir öncüsü olarak pozisyonlandırmak istediklerini belirtiyor. 1980’lerden bu yana misal testler gerçekleştiren ABD Donanması, LLD’nin testleri şimdiye kadarki en âlâ muvaffakiyet oranıyla tamamlandığını söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • ABD Donanması büsbütün elektrikli lazerle drone düşürdü

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.