ABD, Huawei’nin de yer aldığı kara listeye birinci sefer bir Rus şirketi ekledi: Kaspersky Lab

ABD Federal Bağlantı Kurulu(FCC), Rus siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab‘ı ülkenin ulusal güvenliği için kabul edilemez bir risk olarak tanımladı. Daha evvel Huawei ve ZTE‘nin eklendiği kara listeye birinci defa bir Rus şirketi eklenmiş oldu.

‘Endişeleri gidermek için FCC ile çalışmaya hazırız’

FCC, geçtiğimiz yıl Mart ayında “Covered List(Kapalı Liste)” yayınlamış ve ulusal güvenliğe tehdit olarak gördüğü 5 şirketi bu listeye eklemişti. Listede yer alan şirketler, FCC’nin 8 milyar dolarlık Kozmik Hizmet Fonu‘ndan dayanak alamıyor.

Liste üzerinde geçtiğimiz günlerde yapılan bir güncellemeyle 3 şirket daha eklendi. Kaspersky Lab’ın yanı sıra China Mobile International USA ve China Telecom‘a da listede yer verildi ve toplam şirket sayısı sekize yükseldi.

FCC Komiseri Brendan Carr: “FCC, ulusumuzun irtibat ağlarının güvenliğini sağlamada kritik bir rol oynuyor ve Kapalı Listemizi aktüel tutmak, tam da bunu yapmak için elimizde bulunan değerli bir araçtır.” dedi.

Bu yaşananların akabinde Kaspersky‘den yapılan açıklamada: “Bu karar, şirketin daima olarak savunduğu Kaspersky eserlerine ait rastgele bir teknik değerlendirmeye dayanmıyor. Bunun yerine siyasi münasebetlerle veriliyor.” sözlerine yer verildi. Şirket, ayrıyeten duyulan güvensizliği gidermek ismine FCC ve öteki ABD devlet kurumlarıyla birlikte çalışmayı kabul ettiklerini belirtti.

Camaliot, daha yanlışsız hava iddiası için uydu bilgileri toplayacak

1 gün evvel eklendi

Kaspersky eserlerine, ABD’de 2017 yılında da kısıtlana getirilmişti. Periyodun ABD lideri Trump, Rus istihbaratının şirketin eserlerini Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan zımnî dokümanları çalmak için kullandığı argümanının akabinde Kaspersky eserlerinin federal kurumlar tarafından kullanılmasını yasaklamıştı.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • ABD, kara listeye birinci defa bir Rus şirketi ekledi: Kaspersky Lab

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.