ABD ordusundan büyük yatırım: 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefleniyor

Günümüzde giderek yükselen iklim değişikliği tehlikesine karşı çalışmalar yürüten ABD Savunma Bakanlığı (USDOD), önümüzdeki yıllarda ABD ordusunun emisyonlarını azaltmayı hedefleyen yeni iklim stratejisini duyurdu.

2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşılacak

Belirlenen stratejiye nazaran 2032 yılına kadar emisyon oranını 2005 düzeylerinin yüzde 50’sine, 2050 yılına kadar da net sıfır emisyona düşürmeyi hedefleyen USDOD, uzun müddettir iklim değişikliği tehlikesi ile çaba etmenin kıymetini kabul ediyor ve bu tehlikeyi ”varoluşsal bir tehdit” olarak nitelendiriyor.

Gereksiz akaryakıt kullanımını azaltmaya yönelik taktik dışı araç filosundan 18.000 araç azaltmaya ve 3.000 hibrit araç eklemeye başladıklarını belirten ABD bakanlığı, araç değişikliğinin sırf taktik dışı araçlar ile sonlu kalmayacağını ve hibrit taksiksel araçların 2023 yılına kadar, tam elektrikli araçların ise 2050 yılına kadar kullanıma hazır olacağını söylüyor.

ABD’nin Çin ambargosu operatörlere değerliye mâl olacak

3 gün evvel eklendi

Uluslara nazaran sıralandığında global karbon emisyonunda 47. sırada yer alan ABD ordusunun, toplam emisyon ölçüsünde tek başına yüzlerce ülkenin önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte ordudaki askerlere en geç 2028 yılına kadar iklim değişikliği hakkında eğitimler verileceğini söyleyen savunma bakanlığı, kurulumlar, satın almalar, lojistik ve eğitim olmak üzere üç kademeye ayrılacak yeni stratejinin global iklim değişikliği tehlikesi ile yüzleşmeye yardımcı olacağını ve askerlerin güvenliğini arttıracağını düşünüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • ABD ordusundan yeşil güce dev yatırım

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.