ABD, Rusya’nın savaş hazırlıklarını saatler öncesinden Google Haritalar’da gözlemlemiş

Rusya resmi olarak 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna‘ya savaş ilan etti. Savaş tüm süratiyle ilerlerken Rusya, başşehir Kiev‘e kadar geldi ve ilerlemeye de devam ediyor. Bu süreçte birçok ülke Ukrayna’ya yardım gönderirken Rusya’ya da kınama bildirileri geldi. ABD ise Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uyguladı.

Rusya, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nu düşürecek mi?

12 sa. evvel eklendi

Savaştan saatler öncesinde ABD‘deki bir araştırma kümesi, silah kontrolü ve silahların yayılmasının önlenmesi üzerine Google Haritalar üzerindençalışmalar yapıyordu. Bu sırada Ukrayna ile Rusya’nın kimi hudut bölgelerinde trafik yoğunluğunun olağandışı arttığını gözlemlediler. Pekala bu trafik yoğunluğunun sebebi neydi?

ABD, savaştan saatler evvel Rus ordularının hazırlıklarını görüntülemiş

ABD’deki Middlebury Memleketler arası Çalışmalar Enstitüsü’nden akademisyen Jeffrey Lewis, çalışma grubuyla birlikte savaşın gerçekleşmesine saatler kala Rusya’nın hazırlıklarını, Google Haritalar’dan gördüklerini açıkladı.

Jeffrey Lewis ve takımı, Google Haritalar sayesinde Rusya’dan gelen zırhlı araç birliğinin Ukrayna hududu yakınlarındaki Belgorod kentinde olduğunu fark etti. Ayrıyeten grup, uygulamaya nazaran o bölgede olağan olmayan bir trafik sıkışıklığı da gözlemledi. Sonradan bu trafik sıkışıklığın sebebinin Rus ordularının askeri araçlara yol açabilmek gayesiyle sivil araçları durdurması olduğu anlaşıldı.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Web Siteleri Haberleri
  • ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağını biliyor muydu?

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.