ABD, yapay zeka tarafından oluşturulan yapıta telif hakkı vermedi

Yapay zeka hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor ve bununla birlikte kimi soru işaretlerini de getiriyor. ABD Telif Hakkı Ofisi(USCO), bir yapay zeka tarafından oluşturulan bir sanat yapıtının telif hakkının alınamayacağı tarafında aldığı kararı yineledi.

Üretim kısmında insan tesiri değerli kriter

Dr. Stephen Thaler, Creativity Machine ismini verdiği bir yapay zeka tarafından üretilen A Recent Entrance to Paradise yapıtının patentini almaya çalışmış fakat 2019 yılında USCO, patent isteğine olumsuz cevap vermişti. Karara itiraz eden Thaler, olumsuz karşılığın tekrar gözden geçirilmesini istemişti. USCO tarafından yakın vakitte yayınlanan bir evrakta yapay zeka tarafından oluşturulan imgenin bir “insan müellifliği” ögesi içermediği için evvelce verdiği kararı yineledi.

USCO’ya nazaran mevcut telif hakkı yasası “insan zihni ile yaratıcı tabir ortasındaki bağı” temel alıyor. Buradan yola çıkarak bir yapıtın telif hakkıyla korunabilmesi için üretim sürecinde bir insan dokunuşunun gerektiği sonucuna varılıyor.

Dünyanın 100 bin muhtemel geleceği simüle edildi

3 gün evvel eklendi

Yasa, bir eser her ne kadar yapay zeka tarafından oluşturulsa da üretim sürecinde kâfi yaratıcı girdisiyle farklı yorumlanabilir. Thaler‘in de USCO‘ya yaptığı ikinci müracaatında bu husus üzerinde durduğu belirtiliyor fakat incelemeler sonucunda şura, kâfi yaratıcı girdisi konusunda ikna olmadı.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Yapay Zeka Haberleri
  • ABD, yapay zeka tarafından oluşturulan yapıta telif hakkı vermedi

About admin

Check Also

Epic Games’te Mega İndirim periyodu başladı: İndirim kuponu döndü

Epic Games'te yeni indirim devri başladı. Mega İndirim Mayıs 2022 ismi ile başlayan indirimlerle birlikte kuponlar da geri döndü. Epic ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.