ABD’de bir birinci: Black Hawk helikopteri birinci defa pilotsuz uçtu


Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) basın servisi tarafından yapılan açıklamaya nazaran Amerikan askeri taşıma ve atak helikopteri Sikorsky UH-60 Black Hawk, birinci kere kokpitte pilotlar olmadan otonom biçimde uçtu.

Yeni 2022 Mazda CX-60’ın tanıtılacağı tarih belirli oldu

14 sa. evvel eklendi

Kentucky’deki Fort Campbell üssünde yapılan birinci pilotsuz uçuş 5 Şubat’ta gerçekleşti. 7 Şubat’taki ikinci uçuşun ise 30 dakika sürdüğü tabir edilirken 4.000 fit yükseklikte ve 110 kt (204 km/s) seyir suratında gerçekleştiği belirtiliyor.

Askeri helikopter Sikorsky Matrix otonom uçuş teknolojisini temel alan ALIAS (Aircrew Labor In-Cockpit Automation System) sistemi ile donatıldı. Yapılan uçuşta Manhattan kent merkezindeki binalar ortasında uçan UH-60A simüle edildi. Bunun için helikopterdeki Matrix bilgisayarı geçersiz LiDAR datalarıyla beslendi.

DARPA ALIAS Program Yöneticisi Dr. Stuart Young mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada “İş yükü azaldığında, pilotlar mekanikten çok misyon idaresine odaklanabilirler. Otonomi yazılımı ve donanımının eşsiz kombinasyonundan bahsediyoruz. Bu, uçuşu tıpkı anda hem daha akıllı hem de daha inançlı hale getirecek” dedi.

Young ayrıyeten ALIAS ile donatılmış bir hava aracının, pilotlu yahut pilotsuz, günün yahut gecenin rastgele bir saatinde ve çeşitli sıkıntı şartlarda uçabileceğini kelamlarına ekledi. ABD Ordusu şu anda bu teknolojinin potansiyel kullanım senaryolarını araştırıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • ABD’de bir birinci: Black Hawk helikopteri birinci kere pilotsuz uçtu

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.