ABD’den Rusya’ya teknoloji ambargosu: Yarı iletken çip tedariki durduruluyor

Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan tansiyon devam ederken ABD lideri Joe Biden, Rusya’ya olan yeni teknolojik yaptırımlarını açıkladı. Perşembe günü yaptığı açıklamada Rusya’ya gönderilen ve otomobillere, akıllı telefonlara ve hatta askeri ekipmanlara güç veren bilgisayar çiplerinin tedariğini keseceklerini söyleyen Biden, ”Onların 21. yüzyıl iktisadında rekabet etme yeteneklerini bozacağız” kelamlarını lisana getirdi.

Yeni ambargo Rusya’yı etkilemeyebilir

ABD’nin yeni ambargosu kapsamında, ülkenin teknolojisi ile geliştirilen rastgele bir yonganın Rusya’ya satışı yasaklanacak. Bununla birlikte birebir maddeyi Çinli telefon üreticisi Huawei Technologies’e de uygulayan ABD, şirketin çip satışlarını engelleyerek markanın büyük oranda kayıplar yaşamasına yol açmıştı.

Milyonlar kullanıyor: İşte Ukrayna çıkışlı teknoloji uygulamaları

19 sa. evvel eklendi

ABD global yarı iletken üretiminde küçük bir hisseye sahip olsa da, tasarım ve çip patentleri alanında üst sıralarda yer alıyor. Birçok kaynak çip tedariğinin yüzde 70’ini Çin’den karşılayan Rusya’nın ABD ambargosundan etkilenmeyeceğini düşünürken, Çin’in ürettiği yongaların arabalar ve akıllı aygıtlar için yeterli olduğunu askeri uygulamalar için zayıf kaldığını söyleyebiliriz.

Ayrıyeten birtakım analistler, çip üretiminde hayati bileşenler olan neon gazı ve paladyumun global tedariğini sağlayan Rusya’nın ABD yaptırımlarına karşı piyasadaki pozisyonundan yararlanarak misilleme yapabileceğinden korkuyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • ABD’den Rusya’ya yeni ambargo: Çip tedariki durduruluyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.