Airbus, hidrojen yakıtlı uçak testleri için CFM International’la çalışacak


Airbus, 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu bir uçağın hizmete girmesini sağlamak hedefiyle GE Aviation ve Safran Aircraft Engines iştirakiyle oluşturulan bir şirket olan CFM International ile birlikte çalışacaklarını duyurdu. Çalışma kapsamında hidrojenle çalışan bir motorun yer ve uçuş testini yapılacak.

Sıfır emisyonlu havacılık sanayisi

Geliştirilecek olan hidrojen yakıtlı motoru test etmek için Airbus, şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en geniş yolcu jeti olan Airbus A380 kullanılacağını söyledi. A380’de kullanılacak olan sıvı hidrojen tankları Airbus tesislerinde geliştirilecek. Airbus, hidrojen tahrik sistemi ihtiyaçlarını tanımlayacak, uçuş testlerini denetleyecek ve hidrojen yanmalı motoru seyir etabında test etmek için gerçek A380 platformunu sağlayacak. Buna karşılık CFM International da GE Passport turbofanın yanma odasını, yakıt sistemini ve denetim sistemini hidrojenle çalışacak biçimde değiştirecek.

Airbus Teknik Sorumlusu Sabine Klauke: “Bu, Eylül 2020’de ZEROe konseptlerimizin piyasaya sürülmesinden bu yana hidrojenle çalışan yeni bir uçuş çağını başlatmak için Airbus’ta atılan en değerli adım. Hidrojen yakma teknolojisinde ilerleme sağlamak için Amerikalı ve Avrupalı motor üreticilerinin uzmanlığından yararlanan bu memleketler arası paydaşlık, sanayimizin sıfır emisyonlu uçuşu gerçeğe dönüştürmeye kararlı olduğuna dair açık bir bildiri gönderiyor.” sözlerinde bulundu.

Joby’nin eVTOL prototipi test uçuşu sırasında kaza yaptı

1 hf. evvel eklendi

Kanatların altındaki klasik motorların haricinde uçağın art kısmına yakın dört adet sıvı hidrojen tankı ve art gövde boyunca monte edilmiş bir hidrojen yakıtlı motor yer alacak. Program kapsamında, geliştirilen motor Airbus A380‘e güç vermeyecek yalnızca uçak seyir halindeyken hidrojen motorunun emisyonları incelenecek ve gelecekteki çalışmalar için bilgi toplanacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Havacılık Haberleri
  • Airbus, hidrojen yakıtlı motor testleri için A380 sağlayacak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.