Akıllı telefon pazarı 448 milyar dolar üretti, aslan hissesi Apple’ın

Teknoloji dalında rakipleri kadar fazla eser serisi çıkarmayan Apple bununla birlikte kâr marjını inanılmaz yüksek tutarak faaliyet kârını katlamayı başarıyor. Akıllı telefon pazarında tek seri ile rakiplerinin toplamı kadar gelir elde etmiş durumda.

iPhone’ların akıllı telefon pazarı hakimiyeti

Akıllı telefon pazarında yavaş yavaş ikinciliği garantileyen ve Samsung’un liderliğine göz diken Apple, gelir manasında ise kimseye pabuç bırakmıyor. Neredeyse rakipleri kadar gelir elde etmeyi başarmış.

Oppo Find X5 Pro Dimensity Edition duyuruldu

1 gün evvel eklendi

Yapılan tahlillere nazaran 2021 yılında akıllı telefon pazarı 448 milyar dolar gelir elde etti. Yalnızca Apple’ın hissesi ise 196 milyar dolar civarında. Ona en çok yaklaşabilen ise 72 milyar dolar ile Samsung. Öteki markaların Samsung’a bile yaklaşamadığı görülüyor.

Yalnızca tek bir seri ile rekor kıran Apple’ın ortalama satış fiyatı 821$ ve bölüm için inanılmaz bir sayı. Samsung ortalama 263$ fiyat etiketine sahip ve bunun en büyük sebebi alt düzey telefonları daha çok satması.

Akıllı telefon pazarı genel olarak biraz daha orta ve orta üst düzey telefonlara ilgi arttığı için gelirini değerli oranda arttırmış. Elbette Apple’ın katkısı yadsınamaz. Pazarda 5G telefon satışları yüzde 40 hisseye ulaşırken ortalama akıllı telefon fiyatı da 322$ düzeyine yükselmiş.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • iPhone, akıllı telefon gelirlerinin yarısına sahip

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.