Akıllı telefon pazarında düşüş sürecek

Pandeminin de tesiriyle 2020 ikinci yarısında başladığı yükselişine 2021 sonlarına kadar devam eden akıllı telefon pazarı bu defa tekrar pandeminin tesiriyle düşüşe geçti. Üretim tarafında ezalar var.

Akıllı telefon pazarı düşüyor

Batı dünyasının tersine Çin’de sıfır olay siyasetinin getirdiği katı kısıtlamalar hem üretim zincirini hem de tedarik zincirini olumsuz istikamette etkiliyor. Akıllı telefon pazarı da bundan nasibini alıyor. Ayrıca yüksek enflasyon da işin tuzu biberi oluyor.

Sony Xperia 1 IV tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

7 sa. evvel eklendi

Yılın birinci çeyreğinde 310 milyon satış yapan pazar çeyrek bazda yüzde 12.8 küçüldü. Çin’deki kısıtlamalar ve dönemsel raf ayarlamaları nedeniyle ikinci çeyrekte 309 milyon akıllı telefon satılması bekleniyor. Yalnızca Çin’de yüzde 13 civarında bir düşüş kelam konusu.

2022 yılı için ise beklenti 1.333 milyara düşürüldü. Bu sayı 2021 yılından daha düşük. Yıl içerisinde yaşanacak gelişmelerin ışığında beklentilerin daha da düşebileceği belirtiliyor. Bu noktada Çin’in ne kadar daha kapanacağı tesirli olacak.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Akıllı telefon pazarında işler uygun değil

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.