Akıncı B TİHA irtifa rekoru kırdı


Bu ayın başında 1500 HP gücündeki motoruyla birinci uçuşunu yapan Akıncı B TİHA, irtifa rekoru kırdı. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran 11 Mart günü Çorlu’da gerçekleştirilen test uçuşlarında Akıncı B, 40.170 feet yüksekliğe çıktı. Bayraktar AKINCI B, böylelikle yerli ve ulusal bir hava aracının çıktığı en yüksek irtifaya ulaşmış oldu. Evvelki rekor 38.039 feet yükseklik ile Akıncı’nın A versiyonuna aitti.

Geçen sene Türk Silahlı Kuvvetleri’ne temsil edilen Akıncı’nın birinci modeli olan Akıncı A’da 2 adet 450 HP olmak üzere toplam 900 HP gücünde motor bulunuyordu. Akıncı B’de ise 2 adet 750 HP olmak üzere toplam 1500 HP motor gücü bulunuyor.

Akıncı C versiyonu geliyor

Akıncı’nın en güçlü versiyonu olacak Akıncı C versiyonu için hazırlıklar başladı. Akıncı C, 2 adet 950 HP olmak üzere toplam 1900 HP motor gücüne sahip olacak.

Bayraktar MUİS üretim sınırından görseller

1 gün evvel eklendi

İki ülkeyle mutabakat sağlandı

Bayraktar TB2’nin Suriye, Libya, Irak, Azerbaycan ve Ukrayna’da gösterdiği tesirli performans sayesinde Akıncı TİHA’ya ilgi arttı. Şu ana kadar iki ülke ile Akıncı TİHA için ihracat kontratı imzalandı. Bu ülkelerin isimleri açıklanmadı. Teslimatlar 2023 yılından itibaren periyodik olarak yapılacak.

Baykar, 2021 yılında 664 milyon dolarlık İHA ihracatı gerçekleştirdi. Geçen yılki gelirlerinin yüzde 80’den fazlasını ihracattan elde etti.

Akıncı TİHA özellikleri

Akıncı TİHA, dev boyutları, 6 ton kalkış tartısı ve 1,5 ton yararlı yük taşıma kapasitesiyle öne çıkıyor. Kendine mahsus bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı platformu, tam otomatik uçuş denetim ve 3 yedekli otopilot sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği sağlıyor.

Yararlı yük kapasitesi sayesinde taşıdığı ulusal mühimmatlarla vazife icra edebilen Bayraktar AKINCI, seyir füzesi atabilme yeteneği ile büyük bir güç çarpanı olacak. Bayraktar AKINCI TİHA, TÜBİTAK/SAGE ve Roketsan tarafından üretilen ulusal mühimmatlar MAM-T, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, NEB, SOM füzelerini kullanabilecek.

Baykar tarafından ulusal ve özgün tasarım, yazılım, aviyonikler ve mekanikler ile geliştirilen robot uçak AKINCI’da 100’e yakın bilgisayar sistemi vazife yapıyor. Bünyesinde EO/IR kamera, ASELSAN tarafından ulusal olarak geliştirilen AESA radarı, Görüş Sınırı Ötesi (uydu) ilişki ve elektronik takviye sistemleri üzere kritik yükler taşıyacak olan hava aracı, gelişmiş yapay zekâ özelliklerine de sahip olacak. Bulundurduğu yapay zekâ bilgisayarları vasıtasıyla sensörlerden ve uçak üzerinde bulunan kameralardan aldığı dataları kaydederek bilgi toplayabiliyor. Hiçbir dış sensöre yahut Global Konumlama Sistemi’ne muhtaçlık duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan bu yapay zekâ sistemi, coğrafik bilgileri kullanarak çevresel farkındalık sağlıyor. Gelişmiş yapay zekâ sistemi elde ettiği dataları işleyerek karar verme özelliğine sahip. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara maksatlarını tespit edebilecek olan yapay zekâ sistemi, Bayraktar AKINCI’nın daha aktif kullanılmasını da sağlayacak.

Ulusal olarak geliştirilen AESA radarı sayesinde yüksek durumsal farkındalık ile vazife icra edebilecek olan Bayraktar AKINCI TİHA, taşıyacağı yerli hava-hava mühimmatları ile savaş uçakları F-16’ların icra ettiği kimi vazifeleri de gerçekleştirecek. Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile elektro optik sistemlerin manzara almakta zorlandığı makûs hava şartlarında dahi manzara alarak kullanıcıya aktarabilecek. Meteoroloji radarı ve çok gayeli hava radarını bünyesinde barındıracak olan hava aracı platformu bu kabiliyetleriyle sınıfında önder olacak.

Akıncı TİHA’nın TSK’ya birinci teslimatı 29 Ağustos 2021’de yapıldı. Akıncı TİHA, TSK’nın operasyonel misyonlarında faal olarak kullanılıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Akıncı B TİHA’dan irtifa rekoru

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.