Akkuyu NGS’de gecikme yok

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamaya nazaran Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ndeki (NGS) çalışmalar planlandığı halde devam ediyor. Tesisin açılışında rastgele bir gecikme öngörülmüyor.

Ali Sami Yen çatısındaki güneş gücü panelleri rekor kırdı

3 gün evvel eklendi

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, projenin etkin bir biçimde ilerlediğini belirterek, “Akkuyu NGS alanı için şu anda dünyada en büyük nükleer santral inşaat alanı denilebilir. Santralde yaklaşık 20 bin personel ve uzman çalışıyor. Öngörülen takvimlere nazaran planlandığı üzere ilerliyoruz.” dedi.

İlk ünite 2023 sonunda devreye alınacak

Mersin’in Gülnar ilçesine inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Türkiye’nin elektrik muhtaçlığının yüzde 10’unu karşılayacak. Her biri 1200 megavatlık VVER-1200 tipi “III+” jenerasyon 4 reaktörden oluşacak ve toplam 4 bin 800 megavat şurası güce sahip olacak santralin birinci ünitesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlanacağı 2023’te devreye alınması hedefleniyor. Kalan 3 ünitenin de birer yıl ortayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

Sıfır emisyonla etrafa ziyanlı sera gazı salımı yapılmadan, kesintisiz elektrik üretilebilecek santralin 60 yıl olarak planlanan işletme ömrünün 20 yıl daha uzatılma opsiyonu bulunuyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Akkuyu NGS’de gecikme yok

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.