Alibaba’dan 128 çekirdekli ARM sunucu işlemcisi

Masa üstünde ARM işlemcilerin tesiri uygundan uyguna hissedilirken sunucu tarafında da hareketlilik devam ediyor. Üreticiler verimlilik odaklı sunucu yükleri için ARM mimarisini tercih etmeye başladı. 

Alibaba Yitian 710 neler sunuyor?

Son devirde Nvidia’nın ARM mimarisi üzerine inşa ettiği Grace sunucu işlemcisi daldaki değişimi gözler önüne sererken farklı teknoloji devleri de atılımlarına devam ediyor. 

Apple M2 yonga seti çok kalabalık geliyor.

1 gün evvel eklendi

Alibaba tarafından geliştirilen Yitian 710 işlemcisi 128 ARM çekirdeğine sahip. 5nm sürecinde üretilen işlemci zar başına 60 milyar transistör barındırıyor. Yeni kuşak amiral gemilerinde gördüğümüz ARM v9 mimarisini temel alan işlemci 3.2GHz düzeyine kadar çıkıyor, DDR5 takviyesi sunuyor ve 96 PCIe 5.0 sınırına yer veriyor. 

Esnek Bilişim Servisleri departmanında kullanılacak olan işlemci sanallaştırma oturumlarına hayat verecek. Bu oturumlarda 4 adet sanal çekirdek yer alıyor ve bunlar tek bir fizikî çekirdeğe bağlı. Oturumda 16GB bellek ve 3Gbit/s ağ bant genişliği sunuluyor. 

Alibaba yeni işlemcinin verimlilik oranı açısından x86 işlemcilerle çalışan oturumları ikiye katladığını belirtiyor. En değerli bulut sağlayıcılardan olan Alibaba yeni periyotta daha fazla ARM işlemcilere yer vermeyi planlıyor. Firma ayrıyeten MIPS ve RISC-V mimarilerini de kullanıyor. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Sunuculara ARM dokunuşu

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.