Altay tankının Koreli motorla testleri başladı

BMC tarafından geliştirilen Altay Ana Muharebe Tankı sonunda motoruna kavuştu. Güney Kore’den temin edilen motor, Altay tankının prototipine entegre edildi ve testlere başlandı.

Dün NTV’de canlı yayına katılan Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, bahisle ilgili olarak şunları söyledi:

“Altay Tankı için Güney Kore’den tedarik edilen güç paketini tankımıza entegre ettik ve testler devam ediyor. Testlerin sonuçları çok uygun. Ayrıyeten Güney Kore ile tank motorunun seri üretimi konusunda bir yere vardık. Tahlile yaklaştık.”

Anka İHA, Kazakistan’da üretilecek

1 gün evvel eklendi

2024’ten itibaren yerli motora geçilecek

Altay tankının seri üretim versiyonunda birinci olarak Doosan ve S&T Dynamics tarafından geliştirilen motor ve şanzımanlar kullanılacak. Daha evvel yapılan açıklamalara nazaran 2024’ten itibaren BMCPower’ın yerli ve ulusal olarak üreteceği 1500 beygirlik Batu güç kümesinin Altay tankına entegrasyonu yapılacak.

Batu güç kümesi özellikleri

Batu güç kümesi 12 silindirli, V tipi, turbo dizel, su soğutmalı ve 1100 kW güç kıymetine sahip. En az 4600 Nm tork üretecek. Güç kümesi kapsamında motorun yanı sıra soğutma paketi, hava filtrasyon sistemi, egzoz ve dümenleme, frenleme işlevine sahip bir transmisyon bulunuyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Altay tankının Koreli motorla testlerine başlandı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.