Altay tankının Koreli motoru BMC’ye teslim edildi

Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) savunma sanayi gelişmeleri hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Altay tankı, F-35’te son durum ve Patriot alımı hususlarına değindi.

Altay tankının motoru geldi

İsmail Demir, ulusal imkanlarla geliştirilen ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın Güney Kore’den temin edilen güç kümesinin Türkiye’ye geldiğini açıkladı. Koreli motorun güç sistemlerinin testleri yapılıyor. Önümüzdeki Mayıs ayında Altay tankının prototipinde kullanılması planlanıyor.

BMC tarafından geliştirilen Altay tankının seri üretim versiyonunda birinci olarak Doosan ve S&T Dynamics tarafından geliştirilen motor ve şanzımanlar kullanılacak. 2024’ten itibaren ise BMCPower’ın yerli ve ulusal olarak üreteceği 1500 beygirlik Batu güç kümesinin Altay tankına entegrasyonu yapılacak.

Akıncı B TİHA’dan irtifa rekoru

27 dk. evvel eklendi

F-35 konusunda son durum

Lider Demir, F-35 konusunun bizim için kapandığını açıkladı. Hususla ilgili olarak, “F-35 konusunun bizim açımızdan kapandığını ve görüşmelerin sonucu ne olursa olsun bizim kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerektiğini düşünüyoruz. MMU ve HÜRJET üzere projelerimizde çeşitli alt sistemleri, olağanca günümüzle geliştirmek durumundayız. F-16 modernizasyonu konusunda kararlıyız ve biz bunu yaparız.” tabirlerini kullandı.

ABD’den Patriot tedariki hakkında şunları söyledi:

“Patriot ile ilgili masada şu anda bir talep yok. Kelamlı olarak alabileceğimizi söyledik lakin karşı taraftan ‘talep ederseniz buna sıcak bakarız’ biçiminde bir geri bildirim de gelmedi. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın bakış açısına nazaran biz o defteri kapattık. Zira, akıntıya kürek çekmek de çok güzel değil. Zati muhatap olarak alınmayacağımıza nazaran o bahis Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan çıktı. Gündemimizde değil.”

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Altay tankının motoru Türkiye’ye teslim edildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.