AMD döküm kapasitesi için 6.5 milyar dolar ödeyecek

Global çip krizi nedeniyle tasarımcıların yongalarını döktürmesi uygunca değerli hale gelmeye başladı. Esasen husus yongaları döktürebilmek değil artık döküm için kapasite ayırabilmek. Hal bu türlü olunca depozitolar havada uçuyor. 

AMD döküm için servet harcıyor

Firmanın rekor birinci çeyrek tablolarında dikkat çeken bir ayrıntı vardı. Yıl içerisinde AMD’nin döküm harcamaları için 6.4 milyar dolar civarında hayli büyük bir birikim ayırdığı görülüyor. Bu muhtemelen 5nm süreci için TSMC bantlarını kapatmaya harcanacak. Ayrıyeten yıllık döküm masrafı ve GlobalFoundries’e ödenen ölçüler da buna dahil. 

Ryzen 7000 APU serisi ne vakit geliyor?

4 gün evvel eklendi

2023 yılında AMD’nin 1.86 milyar dolar daha ödeme yapacağı görülüyor. Sonraki yıllar ise ölçü azalıyor. 5 yıllık mühlet içerisinde AMD’nin toplamda 10 milyar dolarlık bir harcama kestirim ettiği anlaşılıyor. 

Apple bu noktada daha rekabetçi bir pozisyonda olduğu için yalnızca bu yıl 17 milyar dolar civarında TSMC’ye ödeme yapacak. Nvidia’nın da 10 milyar dolar civarında bir bütçe ayırdığı gündeme gelmişti. Yani artık asıl kıymetli olan bantları ayırabilmek için verilen depozit haline gelmiş durumda. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Yonga döküm masrafları dağları aştı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.