AMD Instinct MI300 hızlandırıcısı HBM3 bellek ve PCIe Gen 5.0 dayanağı ile geliyor

Nvidia’nın Hopper mimarisi ile sunucularda en büyük atağını yapmasının akabinde AMD de hazırlıklarını son etaba getirdi. AMD Instinct MI300 ismi ile tanıtılması beklenen yeni kuşak hızlandırıcının ayrıntıları belirli oldu. 

AMD Instinct MI300 neler sunacak?

AMD Instinct MI300 hızlandırıcısı sunuculara yönelik CDNA 3 mimarisini temel alacak. Bu mimari RDNA 3 yani Navi 30 olarak bildiğimiz masaüstü mimarisinin sunucular için özelleştirilmiş bir versiyonu durumunda. Böylelikle evvelki jenerasyona nazaran pek çok düzgünleştirme getiriyor. 

Radeon RX 6400 bekleyenlere makus haber

2 gün evvel eklendi

AMD Instinct MI300 hızlandırıcısında irtibatları ileten interposer bileşeni 2750 milimetrekare ile en alt kısımda yer alıyor. Üzerinde ise 4 adet dikdörtgen yapıda ve 6nm sürecinde girdi yongaları yer alıyor. Bu yongalarda iki HBM3 belleğine kontaklar, IP blokları, girdi çıktı denetimcileri ve ön bellek mevcut. HBM 3 belleğine kontaklar 20 000 çizgi üzerinden yapılıyor ki bu Apple M1 Ultra temaslarının iki katı. 

Her girdi yongasının üzerinde ise 5nm sürecinde CDNA 3 grafiklerini barındıran süreç yongaları – GDC bulunuyor. Bu yongalar 3D istifleme sistemi ile entegre ediliyor. Her GDC de iki adet grafik yongası barındırıyor. Böylelikle toplamda 8 grafik yongası oluyor. 

AMD Instinct MI300 hızlandırıcısının toplamda 28160 çekirdek barındıracağı kestirim ediliyor. Her grafik yongası ise 24GB kapasiteli ve 1024-bit veriyolu ile 819.2GB/s bant genişliği sunan HBM3 belleğe sahip. Böylelikle toplamda 192GB kapasite elde ediliyor. 

Hızlandırıcı 3 farklı model ile gelecek ve üstte saydığımız en zirve modeli. 2 adet girdi yongası ve 2 adet GDC ile 1 adet girdi yongası ve 1 adet GDC barındıran modeller de yer alacak. Ayrıyeten PCIe Gen 5.0 güç teması da mevcut. 150W-300W-600W güç tüketimi sunacak olan AMD Instinct MI300 hızlandırıcısı için 2023 birinci ayları işaret ediliyor. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • AMD Instinct MI300 özellikleri ortaya çıktı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.