AMD işlemci pazarında en yüksek hisseye ulaştı

Lisa Su önderliğinde adeta tekrar doğan AMD büyümeye devam ediyor. Bilhassa sunucu tarafındaki muvaffakiyetleri ile işlemci pazarında tarihi rekorlara imza atmaya başladı.

AMD’den büyük muvaffakiyet

Geçen yılın dördüncü çeyrek araştırmalarına nazaran AMD’nin x86 işlemci pazarındaki hissesi yüzde 25.6 ile rekor kırdı. Yıl bazında 4 puanlık bir yükseliş yakalandı. Intel ise yüzde 74.4 ile 1 puan geriledi.

EPYC Milan-X sürat aşırtıldı

2 sa. evvel eklendi

Objelerin İnterneti ve konsollar hariç tutularak yapılan araştırmaya nazaran ise AMD yüzde 24, Intel yüzde 70, ARM ise yüzde 6-7 civarında bir hisse elde etmiş. Bilhassa Apple M1 işlemciler, ARM tabanlı dizüstü ve Chromebook modellerinin artışı istikrarları değiştirecek üzere.

Masa üstü segmentine baktığımızda AMD’nin yüzde 16.2 pazar hissesine gerilediğini görüyoruz. Burada çip krizinin tesirli olduğu belirtiliyor. Taşınabilir sistemler segmentinde yüzde 21.6 hisseye gerilerken, sunucu segmentinde ise yüzde 10.7 hisse görülüyor. Kimi kaynaklar bu hissenin yüzde 18 civarında olduğunu düşünüyor.

Yıl geneli olarak  toplamda Intel ve AMD 471 milyon satış yaparken, ARM ise 29 milyon satış yapmış. Yeniden yıl genelinde Intel ve AMD toplamda 74 milyar dolarlık x86 gelirine ulaşmış.

Zen 4 mimarisi, 3D V-Cache üzere avantajlar AMD’nin yeni periyotta de elini hayli kuvvetlendirecek. Global çip krizinin hafifleyeceği ihtimali da düşünüldüğünde 2022 AMD için daha parlak geçecektir.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • AMD rekor hisseye ulaştı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.