AMD pazar pahası birinci sefer Intel’i geride bıraktı

Yonga dünyasında tarihi anlardan birisi ile karşı karşıyayız. Bugüne kadar rakibi AMD’nin vakit zaman iki katı kadar pazar bedeline ulaşan Intel birinci sefer geriye düştü. Elbette Xilinx satın alımı ile birlikte pay sayılarındaki değişim ile.

AMD pazar bedeli ne kadar oldu?

Aslında AMD payları bir mühlet evvel 165.46$ bedeline kısa bir pik yaparak Intel ile pazar pahasını eşitlemişti lakin bu uzun sürmemişti. Xilinx satın alımı ile birlikte kalıcı değişiklikler oldu.

AMD rekor hisseye ulaştı

6 gün evvel eklendi

AMD’nin olağanda 1.216 milyar süreç gören payı mevcuttu. Xilinx yatırımcılarına toplamda 427 milyon adet daha pay dağıtıldı. Böylelikle pay sayısı 1.643 milyar düzeyine çıktı. Pazar bedeli ise 199.58 milyar kıymetine ulaştı.

Intel’in pazar pahası ise 197 milyar dolar civarında seyrediyor. AMD revizyon ile birlikte en pahalı yonga payları sıralamasında beşinci oldu. Nvidia 660 milyar dolar ile başkan iken TSMC 645 milyar dolar ile ikinci, Samsung ise 248 milyar dolar ile üçüncü sırada.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • AMD’den yeni muvaffakiyet

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.