AMD’den 3D yapay zekâ atağı

Ön bellek modüllerini ekstra bir katman olarak Ryzen işlemcilerin üzerine ekleyen AMD değerli bir performans kazanımı sağlarken artık de yapay zekâ hızlandırıcılar ile emsal bir çalışma içerisine girdi. 

3D yapay zekâ hızlandırıcı

İki yıl evvel başvurusu yapılan ve şimdilerde yayınlanan bir patent, AMD’nin süreç ünitesine entegre edilmiş bir yapay zekâ hızlandırıcı üzerinde çalıştığını gösteriyor. Intel de Cascade Lake mimarisinden bu yana bu hızlandırıcıları işlemcilerine entegre ediyordu. 

AMD Adrenalin yazılımı inceleme altında

4 gün evvel eklendi

Hızlandırıcıların süreç ünitesine entegre edilmesi belleğe ve başka girdi-çıktı ünitelerine direkt erişim imkânı sağladığı için hem gecikme tarafında hem de çıktı tarafında daha düzgün sonuçlar elde edilebiliyor. 

AMD patentte süreç ünitesinin çeşidini belirtmemiş. Yani işlemciye yahut grafik ünitesine entegre edilebilir. Firmanın 3D V-Cache bellek yapısına emsal bir katman entegrasyonu kullandığı lisana getiriliyor. Öbür taraftan 3D V-Cache ile uyumlu olacak mı merak konusu. Muhtemelen birinci etapta sunucu tarafında birinci örneklerini görebiliriz. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • AMD kıymetli bir yenilik geliştiriyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.