Android kullanıcılarını tehdit eden yeni bir ziyanlı tespit edildi

3 milyara yakın kullanıcısı olan Android işletim sistemi haliyle siber saldırganların cirit attığı bir yer haline geldi. Bankacılık ve kripto para süreçlerinin büyük kısmı taşınabilir aygıtlardan yapıldığı için bilhassa SMS yönlendirme maksatlı sayısız ziyanlı yazılım ortaya çıkıyor. 

Octo yazılımına dikkat

ThreatFabric tarafından tespit edilen Octo ismindeki ziyanlı yazılım kullanıcı bilgilerini hortumlama, keylogger, yeni akınlara yer hazırlama yanında davet ve bildirileri yönlendirme üzere kritik işlevlere sahip. 

Android kullanıcıları dikkat!

4 gün evvel eklendi

Octo yazılımı 2018 yılında kayıplara karışan Exobot ismindeki ziyanlı yazılım ailesinden geliyor. Karaborsa forumlarda Architect ismindeki bir hacker tarafından satıldığı tespit edilmiş. Yazılımı satın alanlar bankacılık başta olmak üzere farklı kullanıcı bilgilerini hedefliyor. 

İmzalama odaklı güvenlik sistemlerinden kolaylıkla kaçabilen ve aygıt üzerinde dolandırıcılık süreçlerini gerçekleştiren yazılım pek çok Android yazılımının içerisinde geliyor ya da bilinmedik sitelerden elde edilen standart uygulama güncellemelerinin içerisine de entegre ediliyor. Uzmanlar farklı açılardan ziyanlı yazılımları tanıyan güçlü güvenlik uygulamalarının kullanılmasını istiyor. 
 

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • Octo ziyanlı yazılımı SMS yönlendirebiliyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.