Android oyunların modifikasyonu için birinci platform duyuruldu

2021’demobil oyuncuların ilgisi, özelleştirilmiş oyun tecrübelerine yönelmeye başladı. App Annie bilgilerine nazaran geçtiğimiz yıl toplam 116 milyar dolarlık gelir elde eden ve 2,7 milyara ulaşan oyuncu sayısıyla öne çıkan taşınabilir oyun bölümünün en büyük yeniliklerinden biri ise oyunların grafik öğelerinin ve sahnelerinin değiştirilmesiyle üretilen modifikasyonlu oyunlar oldu. Bu kapsamda bulut tabanlı Android oyun platformu BlueStacks, PC platformundaki tanınan oyunlardan alışkın olunan modifikasyon özelliğinin taşınabilir oyunlara da uyarlanması için dünyanın birinci taşınabilir oyun modifikasyon platformunu duyurdu. BlueStacks’in Kurucusu ve CEO’su Rosen Sharma, gelişmeleri şu sözlerle kıymetlendirdi: “BlueStacks olarak geliştirdiğimiz Creator Studio ve Creator Hub platformlarımız, 2025’e kadar taşınabilir oyuncuların çoğunluğunun modlu oyunlar oynayacağını öngörüsüne dayanıyor. Taşınabilir oyunculara sevdikleri oyunların sonsuz sayıda sürümünü oluşturup paylaşabilecekleri bir ortam sunan bu platformlarla taşınabilir oyun modifikasyonunu global oyuncu topluluğuna erişilebilir kılıyoruz.”

Modlu oyunlar, oyuncuların kendilerini tabir etmesinin önemli bir aracı”

Modlu oyunların oyuncuların kendilerini söz etmesinin kıymetli bir aracı olduğu lisana getiren Rosen Sharma, “Mobil bulut now.gg ve onun NFG platformu tarafından desteklenen Creator Studio ve Creator Hub platformları, Cocos, Unity ve Unreal Engine oyun motorlarında geliştirilen taşınabilir oyunların, oyuncular tarafından modifiye edilmesine ve milyarlarca kullanıcıya ulaşmasına imkan tanıyor. BlueStacks Creator Studio ve Creator Hub’da modlama üç düzeyde yapılabiliyor. Bu sayede her düzeyde kullanıcı kendi modifikasyonunu oluşturabiliyor. Temel modlama renklerle oynamayı içerirken, orta düzey kazanma ya da kaybetme sırasında görülen efektler üzere oyun içi olayları modifiye etmeyi kapsıyor. İleri düzeyde modlama yapabilen kullanıcılar ise oyundaki avatarlarının kıyafetleri de dahil olmak üzere iki ve üç boyutlu dokuları kolaylıkla değiştirip, oluşturduğu özgün oyun modlarını öteki oyuncularla paylaşabiliyor” dedi.

Bluestacks, taşınabilir oyunun geleceğine yön veriyor”

Kullanıcıların diledikleri aygıtlarda Android oyunları oynayabilmelerini sağlayan BlueStacks App Player geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 1 milyar indirmeyi geçmişti. BlueStacks’in bu muvaffakiyetten sonra BlueStacks X ile dünyanın birinci taşınabilir oyun akış hizmetini başlattığını hatırlatan BlueStacks CEO’su Rosen Sharma, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “Daha evvel BlueStacks X’in yanı sıra taşınabilir oyun geliştiriciliğinin metaverse’üne kapı açan NFG (now.gg fungible games) yeniliklerimizle taşınabilir oyun dünyasında dönüştürücü olduğuna inandığımız atılımlar yapmıştık. Taşınabilir oyunlarda modifikasyon yapma imkanı sunan Creator Studio ve Creator Hub, BlueStacks X uygulamasında ya da now.gg bulutunda çalışabiliyor. Oyunculara kodlama bilmeden de sevdikleri oyunları değiştirme ve ürettikleri modifikasyonları herkesle paylaşabilme imkanı veren bu platform sayesinde oyuncular, sevdikleri başka oyuncu ya da yayıncılar tarafından oluşturulmuş binlerce moda da erişebiliyor. Tanınan PC oyunlarından alışkın olunan modifikasyon gücünü taşınabilir oyunlara da taşıyan BlueStacks Creator Studio ve Creator Hub, BlueStacks’in taşınabilir oyun bölümünün geleceğine taraf verme ataklarından biri olarak konumlanıyor.”

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Oyunlar Haberleri
  • Android oyunların modifikasyonu için birinci platform duyuruldu

About admin

Check Also

Epic Games’te Mega İndirim periyodu başladı: İndirim kuponu döndü

Epic Games'te yeni indirim devri başladı. Mega İndirim Mayıs 2022 ismi ile başlayan indirimlerle birlikte kuponlar da geri döndü. Epic ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.