Android telefonların, arama ve SMS bilgilerini gizlice Google’a gönderdiği ortaya çıktı

İrlanda Trinity Kolejindeki uzmanlar, Android işletim sistemine yerleşik iki uygulamanın değerli kullanıcı datalarını topladığını ve Google‘a gönderdiğini tespit etti.

PlayStation 5 Pro, PS5’ten iki kat güçlü olacak

4 sa. evvel eklendi

Bulgulara nazaran, Google’ın resmi arama uygulaması (Google Dialer) ve Google Bildiriler, alınan tüm bilgileri dikkatlice günlüğe kaydeden Google Play Services Clearcut ve Google Firebase Analytics’e aygıt sahibinin irtibatları hakkında bilgi gönderiyor.

Çalışmayı yürüten uzman Douglas Lit yaptığı açıklamada: “Google İletiler, SMS’in hem göndereni hem de alıcısını tanımlamanıza imkan tanıyan karma bir metin gönderiyor. Resmi arama yazılımı, aramaların vakit damgalarını ve müddetini gönderiyor. Ayrıyeten telefon numaraları da Google’a gönderiliyor.” tabirlerini kullandı.

1 milyardan fazla Android telefonda yüklü

Birebir vakitte Lit, internet devinin bu fonksiyonları devre dışı bırakmak için rastgele bir seçenek sunmadığını vurguladı. Ayrıyeten uzman, Android kullanıcıları ortasında gönderilen metin iletilerinin içeriğinin teorik olarak Google’ın eline geçebileceğinden de şüpheleniyor.

Google Bildiriler uygulamasının, başta Huawei, Samsung ve Xiaomi akıllı telefon modelleri olmak üzere 1 milyardan fazla Android aygıtta yüklü olduğunu söylemekte yarar var. Google’ın ne kadar kullanıcı verisi topladığı ise bilinmiyor.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Android telefonlar, arama ve SMS bilgilerini Google’a gönderiyor

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.