ANKA’ya ‘serseri mayın’ tespiti için MİLSAR SAR radarı entegre edildi

Yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen insansız hava araçları yeni kabiliyetler kazanmaya devam ediyor. Artık de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA İHA’ya Meteksan Savunma tarafından geliştirilen MİLSAR (Sentetik Açıklıklı Radar) entegre edildi.

TSK’da kamikaze KARGU İHA sayısı artıyor

1 gün evvel eklendi

ANKA İHA’ya SAR (Sentetik Açıklıklı Radar) entegre edilmesinin akabinde ANKA İHA’lar etrafı yüksek çözünürlüklü biçimde gözetleme kabiliyetine kavuştu. Birinci misyonunda Karadeniz’e sürüklenen serseri mayınlar serseri mayınların tespit çalışmalarına katıldı. Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Karadeniz’deki serseri mayın tasası devam ediyor. ANKA İHA ile insansız formda mayın tespit çalışması yapılabilecek.

Sentetik Açıklıklı Radar ne işe fayda?

Sentetik Açıklıklı Radar (Sythetic Aperture Radar) sayesinde yakınlardaki hareketlilikler yüksek çözünürlüklü bir halde kaydedip muhtemel tehlikeli ve tehditleri tespit edebiliyor. Kullanılan radarın sentetik açıklık olması sayesinde bu radarlar gece/gündüz ve bütün hava şartlarında net imaj elde ediyor. Yağmurlu ve bulutlu havalarda dahi misyonunu yerine getirebiliyor. Hudut ve deniz güvenliği için kullanılıyor.

MİLSAR Özellikleri

ANKA İHA’ya Meteksan’ın MİLSAR isimli radarı entegre edildi. Bu radar 27 km azamî menzile ve 4 km en az menzile sahip. 30×30 cm’den 3x3m’ye varan çözünürlük seçeneği sunuyor. Ortalama 600W güç tüketiyor ve 30 kg tartıya sahip. Kompakt ve hafif yapısı sayesinde İHA’larda rahatlıkla kullanılabiliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • ANKA’ya ‘serseri mayın’ tespiti için MİLSAR eklendi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.