Apple Airtag bir “suç aleti” haline gelme yolunda

Bundan bir yıl evvel Apple, içinde hoparlör, Bluetooth anteni ve pil bulunan; kullanıcıların kayıp eşyalarını takip etmelerini sağlayan madeni para büyüklüğündeki AirTag aygıtını tanıtmıştı. AirTag çanta, anahtar, cüzdan ve hatta otomobile yerleştirilerek, rastgele bir kayıp ve çalıntı durumunda eşyanızı yahut aracınızı takip etmeniz için tasarlanmıştı lakin görünen o ki gayesinin dışında da kullanılıyor.

iPhone 14 Pro Max’in ekran çerçeveleri %20 daha ince olacak:

1 gün evvel eklendi

Ortaya çıkan polis kayıtları, eser piyasaya çıktığında güvenlik uzmanlarının çabucak kestirim ettiği üzere, bu teknolojinin bayanları takip ve taciz etmek için bir araç olarak kullanıldığını gösteriyor. AirTag’lerden bahseden toplam 150 polis raporundaki 50 olayda bayanlar, bulundukları yerin kendilerine ilişkin olmayan bir AirTag tarafından takip edildiğine dair bildirimler almaya başladıkları için polisi aradı. Bayanlardan 25′i, hayatlarındaki bir adamın (eski ortakları, kocaları, patronları) onları takip etmek için otomobillerine AirTag yerleştirdiğinden şiddetle şüphelendiklerini bildirdiler.

Hadiselerin birden fazla eski sevgililerle ilgili

Birçok olay kızgın eski sevgilileri içeriyor. Örneğin bir bayan, eski sevgilisinin, arabasının lastiklerini kestiğini ve onu izlemek için otomobile bir AirTag yerleştirdiğini bildirmek için aradı. Diğer bir polis raporundaki bayan ise otomobiline birçok kere AirTag yerleştirildiğini ve bunu yapan kişinin, sabıka kaydı olan eski sevgilisi olduğunu bildiğini söyledi.

Öbür polis raporundaki bayan, konutundan her ayrıldığında aracının içinde bir bip sesi duymaya başladığını bildirdi. Daha sonra arabasında bir AirTag bulan bayan, onu aldatıp aldatmadığını anlamak için eski sevgilisinin bunu yaptığını kendisine itiraf ettiğini belirtti.

Tüm olaylar eski sevgili yahut kocaları içermiyor. Kimilerinde, bayanlar kendilerini takip eden erkeklerle hâlâ alaka yahut evlilik içindeydiler ve AirTag’i bulduklarında fizikî şiddete uğradıklarını söylediler. Çok sayıda ihbarın bayanlardan geldiği, lakin incelenen 150 hadiseden yalnızca birinde, eski bir kız arkadaşının kendisini AirTag ile takip ettiğinden şüphelenen bir erkek vardı.

Apple sorunun farkında, Google ise geliştirme yapıyor

iPhone‘lar yakındaki istenmeyen AirTag’leri zati otomatik olarak algılasa da, Apple Şubat ayında yaptığı açıklamada, bu kıymetli sorunu azaltmak için şirketin daha fazlasını yapacağını belirtti. Apple bu yılın sonlarında, insanların bilinmeyen takip aygıtlarını daha kolay bulmalarına yardımcı olmak için iPhone 11, 12 ve 13 için bir AirTag hassas izleme özelliği sunacak. Ayrıyeten birisi onları takip etmek için bir AirTag kullandığında, iPhone o kullanıcıları daha net bilgilendirecek.

Aralık ayında Apple, Android kullanıcılarını AirTag takipçilerinden korumak için kullanabilecekleri Tracker Detect uygulamasını yayınlamıştı. Google‘ın da bu can sıkıcı husus üzerinde durduğu ve çeşitli tahliller üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • Apple Airtag bayanları takip etmek için kullanılıyor

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.