Apple, App Store dışından uygulama yüklenmesine müsaade vermek zorunda kalacak

Apple, kullanıcıların üçüncü taraf uygulama mağazalarını ve ödeme sistemlerini kullanmasına müsaade vermeye mecbur kalacak. MacRumors internet sitesi bu hususla ilgili Avrupa Kurulu dokümanlarına atıfta bulunan bir haber yayınladı.

PlayStation 5’e bu hafta Değişken Yenileme Suratı dayanağı geliyor

45 dk. evvel eklendi

Apple markalı aygıt sahipleri şu anda yalnızca App Store‘dan uygulama yükleyebiliyor. Avrupa Kurulu’na nazaran Apple, büyük bir uygulama mağazasına ve ödeme sistemine sahip olmaktan faydalanıyor. Dolayısı ile Cupertinolu dev, eşik bekçisi (gatekeeper) olarak görülen dijital mecranın büyük şirketlerine yönelik Dijital Piyasalar Yasası‘nı (DMA) ihlal ediyor.

iMessage öteki iletileşme hizmetleriyle uyumlu olacak

Şirket, Avrupa Komitesi’nin kararına uymadığı takdirde, toplam yıllık cirosunun %10‘una kadar para cezasına çarptırılacak. İhlallerin tekrarlanması durumunda ceza oranı %20‘ye kadar çıkabilecek. Ayrıyeten Apple’ın iMessage‘ı öbür iletileşme hizmetleriyle çalışabilir hale getirmesi de gerekecek.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iOS Haberleri
  • Apple, App Store dışından uygulama yüklenmesine müsaade vermek zorun

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.