Apple, bu kere de 5 milyar euroluk davayla karşı karşıya

Apple, App Store komiteleri sebebiyle birçok kere davalarla kaşı karşıya geldi. Cupertino merkezli teknoloji devi, bu defa de Hollanda’da bir toplu davanın taraflarından birisi oluyor. Hollanda’da bir vakfın öncülük ettiği dava kapsamında Apple’dan 5 milyar euro tazminat isteniyor.

‘Tüketici ziyana uğruyor’

Apple, daha evvel Hollandalı antitröst düzenleyicisinin şirketin alternatif ödeme sistemleri yasağının lokal düzenlemeleri ihlal ettiği gerekçesiyle 50 milyon euro cezaya çarptırıldı. Yeni dava, bu davadan büsbütün başka ve şirketten çok daha yüksek bir fiyat talep ediliyor.

Vakıf, Apple’ın App Store’daki fiyatlı uygulamalar ve uygulama içi satın almalarda uyguladığı %30’luk kesintinin tekelci bir davranış olduğunu belirterek, uygulama geliştiricilerin maliyetleri karşılamak ismine fiyatları yükseltmesine sebep olduğunu söylüyor.

AB’nin yeni dijital yasası iletileşme güvenliğini azaltabilir

1 gün evvel eklendi

Olması gerekenden daha yüksek fiyatların tüketicileri ziyana uğrattığını belirten vakıf, potansiyel zararın yaklaşık 5 milyar euro olduğunu düşünüyor.

Vakıf, AB tüketicilerinin toplu davaya katılmalarını istiyor. Apple, daha evvelki cezanın akabinde ülkedeki App Store’da rastgele bir değişiklik yapmayı reddetmişti.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Apple, bu defa de 5 milyar euroluk davayla karşı karşıya

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.