Apple, dünyanın en bedelli şirketi pozisyonunu petrol devi Saudi Aramco’ya kaptırdı

Bloomberg’in yayınladığı rapora nazaran Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco‘nun piyasa pahası, ABD şirketi Apple’ı geride bırakarak Saudi Aramco’yu gezegendeki en pahalı şirket haline getirdi.

TSMC’nin çip üretim maliyetleri artıyor

20 sa. evvel eklendi

Teknoloji şirketleri gelir kaybı yaşadı

Rapora nazaran, ulusal petrol şirketinin piyasa kıymeti 2.43 trilyon dolara yükseldi. Apple payları ise Çarşamba günü yaklaşık %5 düşüşle 146,50 dolara geriledi ve yıl başından bu yana yaklaşık %20 düşüş gösterdi. Böylelikle Apple’ın piyasa pahası de 2.37 trilyon dolara düştü. Analistler, teknoloji şirketlerinin paylarının (özellikle Apple) enflasyon telaşları ve agresif ABD Merkez Bankası (FED) kararları nedeniyle düştüğü görüşündeler.

Bloomberg’e nazaran bu süreçte tedarik zinciri kısıtlamaları da kıymetli bir rol oynadı. 2022’nin başında, Apple’ın piyasa pahası 3 trilyon dolardı, Aramco’dan yaklaşık 1 trilyon dolar daha fazla. Fakat o vakitten beri teknoloji şirketin payları neredeyse %20 düşerken, petrol şirketinin payları ise %28 artış gösterdi.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • Apple, artık dünyanın en kıymetli şirketi değil

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.