Apple, Google ve Microsoft şifresiz oturum açma periyodunu başlatıyor

Ortak muahedenin bir kesimi olarak, dmesken teknoloji şirketleri İnternette yetkilendirme için tek bir standart başlatma ve sürdürme kelamı verdiler. Standart, FIDO Alliance ve World Wide Web Konsorsiyumu tarafından geliştirildi.

Teknoloji devleri milyarlarca doları nasıl kazanıyor?

19 sa. evvel eklendi

Apple yaptığı açıklamada, “Bu, web sitelerinin ve uygulamaların, aygıtlar ve platformlar genelindeki kullanıcılar için dengeli, inançlı ve kolay, şifresiz bir oturum açma tecrübesi sunmasına imkan tanıyacak.” sözlerini kullandı. Uzmanlara nazaran, İnternette sırf parolayla kimlik doğrulama, en büyük güvenlik problemlerinden biri olarak görülüyor.

Google‘da eser idaresi kıdemli yöneticisi Mark Risher, “Bu dönüm noktası, güvenliği artırmak ve eski şifre tabanlı kimlik doğrulamasından uzaklaşmak için bölüm genelinde ortaklaşa yürütülen bir uğraşın sonucudur.” dedi.

Şifresiz oturum açma nasıl çalışacak?

Bu kimlik doğrulama sürecinin güvenliği, akıllı telefon ve web sitesi ortasında aktarılan eşsiz bir şifreleme anahtarı tarafından sağlanacak. Siteye erişmek için kullanıcılardan akıllı telefonlarının kilidini olağan formda – bir parmak izi, yüz tanıma, desen yahut PIN kodu ile – açmaları istenecek. Böylelikle şifre girmeye gerek kalmadan oturum açma süreci gerçekleştirilebilecek.

Bu teknoloji, kimlik avı akınlarını önleyeceği üzere, iki faktörlü kimlik doğrulama yahut SMS yoluyla kimlik doğrulama teknolojilerinden daha kullanışlı ve inançlı olacak. Akıllı telefonun kaybolması durumunda ise şifreleme anahtarının buluttan diğer bir aygıtla basitçe senkronize edilebileceği belirtildi.

Ayrıyeten bu şifreleme anahtarları asimetrik olacak. Yani saldırganlar bir siteyi hackledikleri vakit, şifreleme anahtarının lakin bir kısmına erişim elde edebilecekler ve bu da kullanıcılar için rastgele bir tehdit oluşturmayacağı manasına geliyor. Hacklemek için geriye kalan tek usul ise hesap sahibinin akıllı telefonunu ele geçirmeleri olacak. Yeni teknolojinin lansmanının 2023 yılında yapılması planlanıyor.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Teknoloji devleri şifresiz oturum açma devrini başlatıyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.