Apple işlemcilerde yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı

AMD ve Intel yongalarında keşfedilen ‘Spectre’ üzere donanım tabanlı güvenlik açıkları, günümüz yonga üreticileri için büyük bir sorun haline geldi. Artık de Spectre kadar tehlike olmasa da Apple işlemcilerde yeni bir açık keşfedildi.

Birçok yongayı etkileyebilir

Araştırmacılar tarafından ‘Augury‘ olarak isimlendirilen ve Apple’ın M1, M1 Max ve A14 işlemcilerini etkileyen yeni açığın, çekirdeğin ve talimatların hangi bilgilere eriştiğini izleyerek çalışan Spectre’ye karşı birçok savunmayı geçersiz kıldığını bildiriliyor.

Bununla birlikte Apple silikonunun evvelki bellek ön yüklemelerinin içeriğini hesaba katan bir optimizasyon olan Bilgi Belleğine Bağlı Ön Getirici (DMP) kullanımından faydalanan Augury, belleğin içeriği hakkında bir ipucu sağlanan bu metot ile dataların sızdırılmasını mümkün kılıyor.

Apple ihtarda bulundu: iPhone fiyatları yükselebilir

21 sa. evvel eklendi

Augury’nin eski A serisi yongalara ve daha yeni M1 tahlillerine kadar ulaşabileceğini söyleyen ve tüm bulguları Apple’a gönderen araştırmacılar, açığın Spectre kadar tehlikeli olmadığını fakat ASLR’yi (Adres Alanı Sistemi Randomizasyonu) bozabileceğini düşünüyor.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • Apple aygıtlarda yeni bir açık keşfedildi

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.