Apple kendi kontrolcüsünü geliştiriyor

Apple, Arcade abonelik servisi ile bir nevi oyun bölümüne adım atmış bulundu. iPhone ve iPad’lerin yüksek performansı, son yıllarda aygıtlardaki oyun kalitesini önemli manada arttırmaya başladı. Yeni gelen bilgiler Apple’ın oyun bölümüne bir adım daha atacağını belirtiyor.

Apple Nintendo tarzı denetimciler hazırlıyor

Patently Apple’dan gelen bilgiler, şirketin prototip oyun denetimcilerini gösteriyor. Patently Apple’a nazaran ABD ve Avrupa’daki patent ofisleri, son 2 hafta içerisinde Apple’a patent vermiş. 31 Mart ve 10 Nisan’da verilmiş patentler, Apple’ın denetimci prototiplerini gözler önüne seriyor. Bir konsept, Nintendo Switch’in joy-con kontrolcülerine epeyce benziyor ve iPhone yahut iPad aygıtınızın yanına yerleştirilebiliyor. Bu konseptin ilgi cazip yanı ise denetimcinin hem yatay hem de dikey olarak aygıtlara yerleştirilebilmesi.

Başka iki konsept ise emsal bir kullanım gösteriyor. Konseptlerden biri sırf iPhone için kullanıma müsaade veriyor. Bu konseptte denetimci, yatay olan iPhone’a bağlanarak Nintendo 3DS’i andıran bir imaj sunuyor. Ayrıyeten burda bağlanan denetimcinin ufak bir ekranı olması ve oyunla ilgili ek bilgiler gösterebilmesi bekleniyor. En son konsept ise biraz daha standart bir denetimciyi andırıyor. Bu denetimci ile Bluetooth kontağı kullanarak Mac, iPhone ve iPad üzerinden oyun oynanabilmesi bekleniyor. 2020 yılında Apple’ın kendi denetimcisi üzerinde çalıştığına dair birinci haberler gelmişti. Bu yeni patentler ise Apple’ın bu fikirde önemli olabileceğini gösteriyor.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Taşınabilir Oyunlar Haberleri
  • Apple, Switch biçimi denetimci üzerinde çalışıyor

About admin

Check Also

Xbox Series S, yakında fizikî oyunları destekleyebilir

Xbox Series X’e nazaran önemli manada daha az performans sunan Xbox Series S, tıpkı vakitte sadece dijital oyun kullanımına müsaade veriyor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.