“Apple Silicon bizi çok zorladı”

Evvel taşınabilir tarafta özelleştirilmiş ARM işlemciler ile yeni bir ihtilalin kapısını aralayan Apple, sonrasında masaüstüne geçiş yaparak istikrarları alt üst etti. Bir üretici pozisyonundayken yonga dizayncısı da olmak Apple için en büyük zorluktu. 

Yonga dizaynında zorluklar

Apple donanımdan sorumlu lider yardımcısı Johny Srouji, verdiği bir demeçte Apple Silicon projesinin sıkıntı bir kumar olduğunu ve pandeminin de gelişiyle çok şiddetli bir sürece dönüştüğünü tabir etti. 

Apple M2 yonga seti çok kalabalık geliyor.

3 gün evvel eklendi

Yonga tasarımcılığı macerasına iPad ve iPhone için taşınabilir yongalar geliştirerek başlayan Apple, binlerce mühendisten oluşan bir takıma sahip. Batarya üzere çok kısıtlayıcı bir pürüzü olan takım derin bir yazılım-donanım entegrasyonu ile üstesinden gelmeyi başardı. 

2017 yılında Mac bilgisayarlarda Intel işlemcilerden kaynaklı darboğazlar yaşanması fitili ateşleyen olay oldu. O günden itibaren bir masaüstü işlemci için saha araştırmasına giren Apple uzun bir müddet planlama yaptı çünkü en düşük Mac eserinden Mac Pro modeline kadar ölçeklenebilmesi gerekiyordu. 

Kaynaklar Apple Silicon projesi ile birlikte Srouji’nin takımının eser geliştirmede kritik bir noktaya yükselmesini sağladığını ve vakitle Srouji’nin şirket içerisinde tesirinin arttığını tabir ediyor. 

Pandemi periyodunda ise hiç beklenmedik zorluklar şirketleri sarsmaya başlamıştı. Bilhassa uzaktan çalışma kaideleri dizayncı ve üretici firmalar için alışılmadık bir şeydi. Srouji kameralar yardımıyla uzaktan yonga mimarilerinin mikroskopik ölçekte incelenmesini mümkün hale getirmiş. Görüntü görüşmeler ile birlikte farklı bölgelerdeki mühendisler süratli aksiyon almayı başarmış. 

Pandemi periyodunu hafif sıyrıklarla atlatmayı başaran Srouji’nin grubu şu sıralarda Apple M2 yonga seti için çalışmalarını sürdürüyor. WWDC 2022 yahut sonbahar etkinliklerinde yeni M2 yongalarının sahneye çıkması bekleniyor. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Apple Silicon fikri nasıl ortaya çıktı?

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.