Apple uygulama şeffaflığı oranları Türkiye’de biraz düşük

Apple’ın uygulamalarda şahsî bilgilerin izlenmesini onaya tabi hale getirdiği Uygulama İzleme Şeffaflığı – ATT çerçevesi bir yılı geride bıraktı. Küresel benimsenme oranları ve ülkemizdeki benimsenme oranları bir rapor halinde yayınlandı. 

Apple ATT raporları

AppsFlyer tarafından yapılan araştırmaya nazaran ATT protokolü bugüne kadar uygulamaların yüzde 80’ine ulaşmış durumda. Yeni uygulamalarda ve güncellemelerde kaide koşulduğu için mevcut uygulamaların geçişi biraz vakit alıyor. 

Apple birinci çeyrek satışları nasıl?

3 sa. evvel eklendi

Kullanıcılara data kullanımı öncesinde onay penceresi gösteren ATT protokolünün küresel çapta benimsenme oranı yüzde 46 düzeyinde çıktı. Türk tüketicilerin iştirak oranı (onay verme) ise uygulamalarda yüzde 40, oyunlarda yüzde 41 oldu. 

Gelişmiş piyasalarda kullanıcılar data saklılığı konusunda daha hassas olduğu için, gelişmekte olan ülkelerdeki onay düzeyi %30 daha yüksek ancak, Fransa bunun bir istisnasını teşkil ediyor.  Fransa’da hem oyun uygulamaları hem de oyun dışı uygulamalardaki onay oranı, öteki Batı Avrupa ülkelerindekinden %35 daha yüksek.

ATT’nin birinci başlatmada ve iki saat sonrasındaki gösterimleri ortasında IDFA (Reklamverenler İçin Tanımlayıcı) oranında ortalama %30 düşüş gözlemlendi. ATT isteminin ne vakit gösterileceğini uygulamalar denetim. Rapor açıkça gösteriyor ki kullanıcıların uygulamayı birinci başlattığında gösterilen bildirime onay verme mümkünlüğü, birinci başlatma sonrasında gösterilen öteki uygulama içi bildirimlere nazaran çok daha yüksek.

Taşınabilir reklamcılar hatırlanacağı üzere kapalılık protokollerinden etkilenmiş ve toplumsal medya platformlarının gelirlerinde değerli düşüşler olmuştu. Bununla birlikte taşınabilir pazarlamacıların bilgiye dayalı iş birliği ve saklılığa uygun stratejiler geliştirdiği belirtiliyor. 2021’in 3. çeyreğindeki birinci düşüşün akabinde, iOS bütçeleri medya maliyetindeki yükseliş nedeniyle geçtiğimiz altı ayda %65 arttı. Bununla birlikte, bütçe geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla %9 daha düşük kaldı.
 

  • Anasayfa
  • Apple
  • iOS Haberleri
  • Apple uygulama izleme şeffaflığı bir yılını doldurdu

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.