Apple Watch, yeni algoritmasıyla kalp meselelerini erken teşhis edebilir

 

Birçok insanın hayatında değerli bir yere sahip olan Apple Watch, birçok özelliğiyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Örneğin Apple Watch Series 4 ile gelen düşme algılama özelliği birçok insanın hayatını kurtardı. Şimdilerde ise Mayo Clinic tarafında yürütülen bir araştırma sonucunda Apple Watch’lar için geliştirilen algoritma, kalp meselelerinde erken teşhis sağlayabilir.

Apple Watch 8, sıcaklık ölçümü için yazılıma güvenecek

2 gün evvel eklendi

Apple Watch, Mayo Clinic tarafından geliştirilen algoritma sayesinde zayıf kalp pompasını tespit edebilir

Mayo Clinic, Apple Watch’larda kullanıcıların EKG’lerinden gelen bilgileri tahlil eden bir algoritma üzerinde çalışıyor. Bu algoritma, direkt bu EKG testlerinden zayıf bir kalp pompasını tespit edebilecek. Böylelikle tıbbi bir ortamda bulunmaya gerek kalmadan Apple Watch kullanıcıları, yaşamlarını tehdit eden durumları daha erken tespit edebilecek.

STAT tarafından raporlanan bu algoritma, San Francisco’daki Heart Rhythm Society konferansında sunuldu. Çalışma, algoritmanın zayıf kalp pompalarını çoğunlukla gerçek bir halde tespit ettiğini buldu. Öyleki kalp pompalarının zayıf olduğu söylenen 16 hastadan 13’ünde Apple Watch yanlışsız sonuçlara ulaştı.

Mayo Clinic Kardiyovasküler Tıp lideri ve araştırma sorumlusu Paul Friedman bu mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yüksek tansiyon ile şeker hastasıysanız ve 60 yaşın üzerindeyseniz, kalp pompanız zayıf olabilir ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Doktorunuza çok sık gitmiyor da olabilirsiniz. Lakin mağazadan satın aldığınız akıllı bir saat, doktora görünmeniz gerektiğine dair önemli bir sinyal verebilir.” kelamlarına yer verdi.

  • Anasayfa
  • Apple
  • Apple Watch Haberleri
  • Apple Watch yeni algoritmasıyla kalp meselelerini teşhis edebilir

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.