Apple’dan Rivos teşebbüsüne hırsızlık suçlaması

Bugün yonga dünyasında Apple değerli bir oyuncu haline geldi. Kendi bünyesinde geliştirdiği ARM tabanlı yongaları çok başarılı ve verimlilik açısından neredeyse rakibi yok. Haliyle bu çatı altında pişen mühendislerin de kıymeti epeyce fazla. 

Apple’dan Rivos teşebbüsüne suçlama

Daha evvel Apple bünyesinden ayrılan kıdemli mühendislerin Nuvia ismiyle kurduğu teşebbüs ses getirmiş ve Qualcomm tarafından satın alınmıştı. Ne var ki Apple eski mühendislerini ticari kurallara muhalif davranmakla suçlamıştı. 

Apple birinci çeyrek satışları nasıl?

6 gün evvel eklendi

Artık emsal bir durum daha var. Geçen yıl kurulan lakin agresif bir halde Apple’dan mühendis transfer eden Rivos yonga teşebbüsü firmanın gazabından kurtulamadı. Yaklaşık 40 mühendis transfer eden Rovios’a ticari sırları çalma suçlaması yapıldı. 

Apple yeni teşebbüsün mühendis transfer ederken Apple A15 ve Apple M1 projeleri ile ilgili ticari sırları da yanlarında getirmelerini istediğini argüman ediyor. Böylelikle Rivos, Apple başta olmak üzere yonga tasarımcılarına rakip olabilecek. Firma çalınan sırların kullanılmasının engellenmesini ve tarafına tazminat ödenmesini istiyor. Nuvia ile olan dava ise 2023 Ekim ayında başlayacak. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Apple yeni bir hırsızlık davası daha açıyor

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.