Araştırma: Beşerler mevt sırasında hayatlarının özetini görüyor

Ölmek üzereyken hayata döndürülen insanlardan “Sanki hayatım gözlerimin önünden geçti.” tabirini muhtemelen duymuşsunuzdur. Hayatı gözden geçirme tecrübeleri başlığı altında 2017’de yapılan bir araştırma, insanların bu üslup tecrübelerine mesken sahipliği yapmıştı. 2022 yılında yayınlanan bir araştırmada ise araştırmacılar, öldüğümüzde hayatımızın gözlerimizin önünden geçebileceğine dair ikna edici delillere ulaştılar.

Üç boyutlu biyo-yazıcı ile yapay damar üretildi

2 gün evvel eklendi

İnsan beyni düşük elektrik akımları üretir. Bu elektrik akımları ise elektroensefalografi (EEG) ile kaydedilebilir. 87 yaşındaki bir epilepsi hastası kalp krizi geçirerek vefat etti. Hastanın epilepsi hastalığının takibi için beynindeki elektrik akımları EEG ile kaydediliyordu. EEG sayesinde araştırmacılar, hastanın ölmeden evvelki ve öldükten sonraki beyin dalgalarını incelediler. Bu olay ise bilim insanlarının birinci defa ölen bir kişinin beyin aktivitesini kaydetmelerini sağladı.

İşte mevt sırasında beyinde gerçekleşenler

Nörobilimciler, adamın vefat sırasındaki 900 saniyelik beyin aktivitesini incelediler. Böylelikle hastanın vefatından 30 saniye öncesinde ve sonrasında, beyindeki gama, delta, teta, beta, alfa dalgalarında artış yaşandığını gözlemlediler. Gama dalgalarının artışı ise çoklukla hayal gördüğümüzde, anıları hatırladığımızda yahut meditasyon yaptığımız vakitlerde meydana gelir. Bu beyin dalgalarındaki değişiklikten dolayı araştırmacılar, insanların mevtten çabucak evvel kıymetli anılarını hatırlayarak ölmüş olabilecekleri sonucuna vardılar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Beşerler vefat esnasında ne görürler?

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.