Arçelik, ABD’li Whirlpool’un fabrikasını satın aldı

Arçelik, ABD’li beyaz eşya üreticisi Whirlpool’un Türkiye’de üretim tesisini satın aldığını duyurdu. Whirlpool’un Manisa’daki işletmesi içerisinde yer alan 2 fabrikası ve depolama alanı bulunan Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’yi 78,3 milyon avroya satın almak üzere muahede imzaladı.

Avrupa Birliği, bu satın alıma geçen sene onay vermişti. Arçelik resmi açıklama yaparak anlaşmanın sonuçlandığı duyuruldu.

Yıllık 2,7 milyon adet üretim kapasitesi

Muahede kapsamında Whirlpool’un Manisa’daki 134 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 245 metrekarelik alanda bulunan, soğutucu ve çamaşır makinesi ürettiği fabrikası Arçelik’e devroluyor. Fabrika yıllık 1,3 milyon adet soğutucu ve 1,4 milyon adet çamaşır makinesi olmak üzere yıllık toplam 2,7 milyon adet üretim kapasitesine sahip. Muahedeye nazaran Arçelik birinci 3 yıl boyunca Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerine ihracat gerçekleştirecek.

Arçelik’in Türkiye’deki fabrika sayısı 10’a yükseldi

Bu mutabakatla birlikte Arçelik’in Türkiye’deki üretim tesisi sayısı 10’a yükseldi. Ayrıyeten yeni tesisle birlikte 1.000 şahsa istihdam sağlayacak. Arçelik’in 8 ülkede toplam 22 üretim tesisi bulunuyor. Arçelik çatısı altında 12 markasıyla 145’ten fazla ülkede operasyonu bulunuyor.

Roborock S7 MaxV Ultra satışa çıkıyor: İşte fiyatı

2 hf. evvel eklendi

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, hususla ilgili olarak şunları söyledi:

“Whirlpool’un Türkiye’deki üretim operasyonlarını satın alarak stratejik büyüme vizyonumuz kapsamında kıymetli bir adım atıyoruz. Manisa, lojistik, ihracat imkanları ve geniş yardımcı sanayi ekosistemi açısından küresel pazarlara erişimi olan kıymetli bir üretim merkezi. Bu atılım, Avrupa başta olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz başka pazarlarda da artan talebi karşılamak ismine Arçelik’e kıymetli bir katkı sağlayacak. İleri üretim teknolojilerimiz, inovatif eser teknolojilerimiz ve sürdürülebilirlik alanındaki öncü uygulamalarımızı bu tesislere de entegre ederek değerli bir sinerji yakalamayı hedefliyoruz. Beyaz eşyada değerli bir üretim merkezi olan ülkemizin ihracat potansiyelini artırmak ismine da pahalı bir atak yapmış olduk.”

  • Anasayfa
  • Ömür
  • İktisat Haberleri
  • Arçelik, ABD’li Whirlpool’un fabrikasını satın aldı

About admin

Check Also

AYA NEO Slide klavyesi ile geliyor

Bilgisayar pazarında artan ilgiye istinaden üreticiler de taşınabilir Windows oyun konsollarında vites arttırıyor. AYA NEO bu yıl 3 farklı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.