ARM için yeni bir talip çıktı

Teknoloji dünyasının en kıymetli satın alımlarından birisine imza atmak isteyen Nvidia’nın tüm gayretlerine karşın düzenleyici kurumların olumsuz karşılıkları ve gelen ağır tenkitler sonrasında ARM atağı suya düşmüştü. Bununla birlikte fırsat kollayan öteki firmalar var.

ARM hala beğenilen şirket

Günümüzde RISC-V başta olmak üzere MIPS üzere azaltılmış komut seti mimarisi – RISC temelinde geliştirilen projeler olsa da ARM bu alanın tek hakimi pozisyonunda. Daima yeni teknolojiler geliştiren ARM haliyle dev isimlerin de gündeminde.

Nvidia, 40 milyar dolarlık Arm mutabakatından vazgeçti

1 ay evvel eklendi

Softbank bünyesinde bulunan ARM şirketini Nvidia satın almayı denedi fakat 1.25 milyar dolar ziyan yazarak geri çekildi. Bu sefer SK Hynix farklı bir strateji ile bu yonga devine sahip olmanın gerekliliğine inanıyor.

SK Hynix farklı yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyum ile ARM’ı satın almak istiyor çünkü tek bir şirketin satın almasına gücünün yetmeyeceğine inanıyor. Intel, Nvidia, AMD, Qualcomm, MediaTek üzere birbirine rakip firmaların katılacağı bir konsorsiyum haliyle haksız rekabet telaşlarını de giderecektir.

Bir nabız yoklaması sürecinde olduğu anlaşılan SK Hynix şimdilik ayrıntı vermiyor lakin büsbütün satın almanın yanında makul bir pay satışının da gündeme gelebileceği tabir ediliyor. Yıl içerisinde bununla ilgili yeni gelişmeler duyabiliriz.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ram Haberleri
  • SK Hynix’den ARM atılımı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.