Arm’ın halka arz edilmesi iç çekişmelerden ötürü gecikebilir

Geçtiğimiz günlerde Nvidia‘nın İngiltere merkezli çip dizayncısı Arm’ı satın almaktan vazgeçtiğini duyurması teknoloji dünyasında epey geniş bir yer edindi. Bu gelişmelerin akabinde Arm‘ın ana şirketi Japon SoftBank, çip tasarımcısını halka arz etmeyi planladığını söylemişti fakat yeni gelişmeler, bu durumu zora sokacağa benziyor.

Arm China ile ezalar devam ediyor

Softbank, Nvidia ile ortasındaki satın alma kontratının feshedilmesinin akabinde Arm’ı halka arz edeceğini duyurmuştu fakat Arm China ile yaşanan sıkıntılar  bu durumun gerçekleşmesinin önüne mani oluşturuyor.

Japon holding, 2018 yılında Arm China‘nın yarısından fazlasını lokal bir konsorsiyuma satmıştı. Softbank, Çin kısmının lideri olan Allen Wu’nun Haziran 2020’den bu yana şirketten ayrılmasını istiyor. Gerçekleştirilen bir oylamada Arm China idare heyeti tarafından da kabul edilen 7’ye 1 oyla Wu’nun şirketin liderliğinden alınmasına karar verildi lakin Wu, şirkete iki farklı dava açarak Arm China’yı denetim etmeye devam etti.

Geri çekilmeyi reddeden ve yasal haklar nedeniyle teşebbüsün denetimini elinde tutan Wu, geçtiğimiz aylarda Arm China’ya üçüncü davasını açtı. Açılan dava, Arm’ın halka arz edilmesinden evvel halledilmesi gereken bir öteki pürüz olarak gösteriliyor.

AMD’nin 35 milyar dolarlık Xilinx satın alması nihayete eriyor

2 gün evvel eklendi

Arm ile Arm China ortasındaki tansiyon bir müddettir devam ediyor ve halka arzın gerçekleştirilememesinin arkasında yatan bir öteki neden olarak uyuşmazlık sebebiyle Arm China’nın gelirlerinin doğrulanamamasının olduğu belirtiliyor.

1990 yılında Arm’ı kuran ve 22 yıldır şirkette yönetici olarak misyon yapan Tudor Brow: “Bunun çözülmesi gerekiyor. Şirketin gelirlerinin yüzde 20’si denetlenebilir olmadığında halka arz yapamazsınız.” dedi.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Arm’ın halka arz edilmesi iç çekişmelerden ötürü gecikebilir

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.