Aşı sonrası idman, bağışıklığı artırabilir

Yaklaşık 2 yıldır dünya genelinde birçok insanın hayatına tesir eden Covid-19 ile alakalı çalışmalar devam ediyor. Yeni bir çalışma, grip yahut Covid-19 aşısının çabucak akabinde yaklaşık 90 dakikalık hafif ila orta düzeyde antrenmanın ekstra bir bağışıklık artışı sağlayabileceğini öne sürüyor.

Aşı sonrası idmanın bağışıklığa tesiri

Iowa Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, grip yahut Covid-19 aşısı yaptıran şahıslar üzerinde gerçekleştirdikleri bir çalışmada aşı yaptırdıktan sonra 90 dakika sabit bisiklet ya da tempolu yürüyüş üzere idman yapan bireylerin oturan yahut günlük rutinlerine devam eden şahıslara kıyasla aşıdan sonraki 4 hafta içerisinde daha fazla antikor ürettiğini buldular.

Araştırmacılar, iştirakçilerin antikor düzeylerindeki değişimi ölçmek için aşıdan evvel, aşıdan sonra iki ve dört hafta üzere müddetlerde üç farklı kan örnekleri aldı. Ayrıyeten yapılan çalışmada farklı müddetlerde gerçekleştirilen antrenmanların de tesirleri araştırıldı. Aşılanmadan sonra 45 dakikalık bir antrenmanın iştirakçiler üzerinde bir antikor artışı sağlamadığı bulundu.

Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılara nazaran 90 dakika boyunca yapılan antrenmanlarda öncelikli olarak odaklanılan şey iştirakçilerin kalp atış suratları oldu. En tesirli biçimde antikor artışı sağlanabilmesi için iştirakçilerin kalp atış suratlarının dakikada 120-140 atış civarında bir tempoda tutulması gerektiğini belirtiyorlar.

Covid-19, değerli ölçüde kalp rahatsızlığı riskini artırıyor

4 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, bir sonraki maksat olarak aşı olunduktan sonra yapılabilecek ve antikor artışını sağlamaya yönelik en optimal idman çeşidini ve gerekli süreyi belirlemek olduğunu söylüyorlar. Gerçekleştirilecek daha fazla çalışmayla bu bilgilerin sağlanabileceği belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Aşı sonrası antrenman, bağışıklığı artırabilir

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.