ASML: Ekipman siparişlerinin bu yıl yüzde 60’ını karşılayabiliriz

Global çip krizinin üstesinden gelebilmek için yonga firmaları yüz milyarlarca dolar yatırım açıkladı ve bu yıl değerli bir kısmının inşaasına başlanacak. Bununla birlikte yatırımın manalı hale gelebilmesi için ekipmanların da birinci gün hazır halde olması gerekiyor. Bu pek mümkün değil.

ASML siparişlerde zorlanıyor

Yıllık olarak 55 EUV döküm sistemi ve 240 DUV döküm sistemi siparişi üretebilen Hollandalı ASML, kesimin tek hakimi olunca en ufak dert dalı de etkiliyor. DUV siparişleri 500 üzerinde çıktığı için firma kahra girdi.

Çin’den dev yonga atağı

1 gün evvel eklendi

Çeyrek periyotta de 14 EUV ve 60 DUV sistemi teslim edebilen ASML bu yıl DUV siparişlerinin yüzde 60’ını karşılayabilecek. Bir DUV makinesinin müşteriye teslim mühleti 2 yıla kadar uzamış durumda. Firma kapasiteyi arttırmaya çalışıyor. 

2025 yılı itibariyle yıllık olarak 600 DUV sistemi ve 90 adet 0.33 NA EUV sistem üretimi kapasitesine ulaşmak hedefleniyor. Ayrıyeten orta vadede daha gelişmiş 20 adet 0.55 NA EUV üretim kapasitesi de elde edilecek. 

Daha verimli ve değerli EUV sistemleri Samsung, Intel, TSMC üzere firmalar sipariş verebildiği için öbür oyuncular DUV sistemlere yöneliyor. Tekrar üstte saydığımız firmaların belli yonga eserleri için DUV sistemler kullandığını da biliyoruz. Görünen o ki her yıl biriken bu siparişler global çip krizinin bitmesine mahzur oluyor. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Yonga ekipmanlarına çok talep var

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.